26
Feb

Jak pobudzić laktację laktatorem? Sposoby na pobudzenie laktacji

2019-02-26 14:04:40 |
Odsłon 107 |

Podpowiadamy, czy laktator pobudza laktację i jakie są domowe sposoby na jej stymulację.

 

Jak wspomóc laktację? Przydatne wskazówki dla karmiących

Karmienie piersią jest niezwykle istotne zarówno dla maluszka, jak i jego mamy. Naturalny pokarm jest jak najbardziej doskonałym pożywieniem dla niemowlęcia, które zapewnia mu w ciągu całej doby odpowiednią podaż witamin i składników niezbędnych dla jego prawidłowego rozwoju. Niemniej jednak nie wszystkie młode mamy mają łatwy start w karmieniu piersią swojego maleństwa.

Dlatego też bardzo często jest potrzebna właściwa stymulacja laktacji, aby utrzymać ją jak najdłużej jest to możliwe. Co więcej, przeważnie w trzecim miesiącu życia maluszka oraz po skończonym pierwszym półroczu w trakcie rozszerzania diety o nowe pokarmy o stałej konsystencji mogą pojawić się kryzysy laktacyjne, gdy ilość mleka w piersiach wydaje się być niewystarczająca. Warto zatem jeszcze przed urodzeniem maleństwa zorientować się w sprawdzonych sposobach na pobudzenie laktacji i w razie potrzeby spróbować je zastosować. Dobrze jest przy tym wiedzieć, na czym w ogólnym zarysie polega ten proces oraz poznać swoich sprzymierzeńców w walce o zwiększenie ilości mleka produkowanego w piersiach.

 

Domowe sposoby na laktację

 • Jednym z najważniejszych warunków w utrzymaniu laktacji jest w miarę regularne i przede wszystkim częste przystawianie niemowlęcia do piersi, a w razie potrzeby dodatkowe odciąganie pokarmu laktatorem. Sprzyja to w głównej mierze pobudzeniu produkcji pokarmu. Jedynie należy przy tym pamiętać, żeby na początek była zdecydowanie większa przewaga w naturalnym karmieniu maleństwa przy piersi niż używanie do pobudzenia laktacji laktatora.

  Wynika to głównie z prostej zależności, że bliskość maluszka w trakcie ssania jest wręcz niezbędna do uruchomienia w organizmie matki hormonu odpowiedzialnego za wypływ mleka, czyli tzw. oksytocyny, zwanej również jako ''hormon miłości''. Dzięki temu możliwa jest naturalna stymulacja laktacji, za którą z kolei odpowiada prolaktyna. A jak powinna wyglądać średnia ilość karmień dziecka w ciągu doby? Ogólnie przyjmuje się, że musi być ich przynajmniej od 8 do 12, a odstęp między nimi nie może być dłuższy niż 3 godziny. Są to optymalne założenia, ale podczas pobudzania laktacji i przy pojawieniu się kryzysów w produkcji mleka lepiej częściej przystawiać malucha, nawet co 2,5 h przez cały dzień.
 • Laktacja a stres. Bez wątpienia ogromny wpływ na prawidłowy wypływ mleka z piersi oraz jego produkcję ma również stan organizmu karmiącej mamy. Wobec tego nie można zapominać o sobie w początkach swojej przygody z macierzyństwem i karmieniem piersią, ale wręcz konieczne jest zatroszczenie się o własny dobrostan fizyczny, jak i ogólne samopoczucie psychiczne.

  Od dawna już wiadomo, że stres blokuje właściwy wypływ mleka z brodawki, a przy tym mama karmiąca może odnieść wrażenie, że pokarmu jest coraz mniej albo wcale go już nie ma. Dlatego tak bardzo istotny jest relaks młodej rodzicielki oraz odpoczynek, które pozytywnie wpłyną na laktację.
 • Również odpowiednia dieta jest znakomitym rozwiązaniem na dość powszechne we współczesnym świecie dla niejednej mamy zagadnienie, jak pobudzić laktację po porodzie. Z jednej strony niezwykle ważne jest spożywanie zdrowych i bogatych w składniki odżywcze produktów spożywczych, a także wypijanie dużej ilości wody lub innych płynów w trakcie karmienia piersią.

  Nie zawsze jest konieczne zastosowanie się do restrykcyjnej diety eliminacyjnej, chyba że nasze dziecko wykazuje nietolerancję pokarmową lub alergię na konkretny rodzaj jedzenia, który został przez nas zjedzony. Ale też nie można zapominać o tym, że istnieją produkty wspomagające laktację. Niewątpliwie warto wprowadzić je do codziennego jadłospisu.

A zatem co jeść na pobudzenie laktacji?

 • -najlepiej sprawdzą się głównie górskie płatki owsiane, z których można przygotować pyszną owsiankę,
 • -bardzo zdrowa kasza jaglana
 • -oraz gryczana.

Oprócz nich również i orzechy są polecane w trakcie laktacji, szczególnie zaś nerkowce oraz migdały, które zawierają pożądane tłuszcze. Jednak są one uważane też za silne alergeny, więc przy ich jedzeniu trzeba uważnie obserwować reakcję maluszka, aby sprawdzić, czy nie pojawi się nadwrażliwość na nie. Ponadto zastanawiając się nad tym, jak pobudzić laktację przy pomocy diety nie można zapominać również o laktacyjnych właściwościach kawy zbożowej.

 • -Pozostając jeszcze w temacie, jak wzmocnić laktację za pomocą dostępnych sposobów, nie można również zapominać o specjalnych herbatkach, których picie ma też za zadanie pobudzić produkcję pokarmu. Oprócz nich można także rozważyć tabletki na laktację, które powstają na bazie słodu jęczmiennego. To właśnie on w głównej mierze pomaga w lepszym rozpoczęciu karmienia piersią. Szczególnie dotyczy to młodych mam, które mogą mieć większe problemy z rozkręceniem laktacji po cesarskim cięciu, ale nie tylko.

Z całą pewnością przy wystąpieniu jakichkolwiek problemów z produkcją mleka warto skorzystać z powyższych metod, aby we własnym zakresie spróbować zawalczyć o karmienie piersią. I to niezależnie od tego, czy poszukuje się sposobów na to, jak pobudzić laktację po cesarce lub po porodzie siłami natury. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z pomocy doradcy laktacyjnego, który posiada odpowiednie doświadczenie w tym temacie. Ponadto, warto też wiedzieć, jak pobudzić laktację laktatorem i za jego pomocą zwiększyć produkcję naturalnego pokarmu.

 

A jak wygląda pobudzanie laktacji laktatorem?

Gdy pojawiają się mniejsze lub bardziej poważne problemy z karmieniem piersią, to nierzadko młoda mama widzi jedyne rozwiązanie w całkowitym przejściu na mleko modyfikowane. Niemniej jednak można spróbować wybrać optymalne rozwiązaniem i rozpocząć pobudzenie laktacji laktatorem.

Zaletą tej opcji jest przede wszystkim fakt, że odciągnięte za jego pomocą mleko można w razie potrzeby podać maluszkowi w butelce. Oprócz tego profesjonalny laktator pomaga zaopatrzyć się w dodatkowe nadwyżki pokarmu, które można też zamrozić i wykorzystać później do nakarmienia pociechy. Dobrze jest przy tym wybrać specjalistyczną butelkę, która jest dedykowana głównie dzieciom karmionym piersią, dzięki czemu nie zaburza ona naturalnego odruchu ssania.

Sprawdź nasze laktatory!

 

Wobec tego jak zwiększyć laktację laktatorem?

 • -Do odciągania mleka z piersi konieczne jest zaopatrzenie się w profesjonalny laktator, który umożliwi proste dostosowanie siły ssania oraz danego cyklu do indywidualnych potrzeb każdej mamy. Najlepszy jest model elektryczny i to podwójny, gdy zamierzamy często z niego korzystać, ale równie dobrze można wybrać sprzęt z możliwością jego przekształcenia na ręczny model.
 • -Gdy naszym głównym celem jest lepsze pobudzenie laktacji laktatorem, to dobrze jest spróbować odciągać nawet niewielkie ilości pokarmu pomiędzy przystawianiem do piersi maluszka. Nie jest wskazane wykonywanie tej czynności od razu po nakarmieniu dziecka, ponieważ może to skutkować pojawieniem się bolesnego nawału mleka.
 • -Korzystając z laktatora nie można również zapominać o tym, co wspomaga laktację, żeby utrzymać produkcję pokarmu na właściwym poziomie.

 

Podsumowując, kiedy posiadamy podstawową wiedzę na temat, co na pobudzenie laktacji sprawdzi się najlepiej, to z łatwością można uzyskać pozytywne efekty w karmieniu piersią. Natomiast sam laktator jest też nieocenioną pomocą w zapewnieniu maleństwu jak najlepszej jakości naturalnego pokarmu przez dłuższy czas, który w przypadku odrzucenia piersi przez dziecko, można podawać w butelce.

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.