Kategorie

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki? Dziecko nie chce mleka – odstawianie od karmienia piersią krok po kroku

Twój maluch nie akceptuje butelki, a Ty musisz zakończyć karmienie piersią? Odpowiemy, jak odstawić dziecko od karmienia piersią gdy nie chce butelki.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki? Dziecko nie chce mleka – odstawianie od karmienia piersią krok po kroku

Planujesz wrócić do pracy i chciałabyś spróbować odstawić maluszka od karmienia piersią, żeby było Wam łatwiej się rozstać? A może z powodu problemów zdrowotnych musisz zaprzestać karmić w ten sposób? Niezależnie od przyczyn, dla których będzie odstawiane niemowlę od piersi, to nie jest to prosty proces zarówno dla Ciebie, jak i pociechy. Tym bardziej w sytuacji, gdy Twoja pociecha nie potrafi zaakceptować butelki ze smoczkiem ani nie przepada za smakiem mleka modyfikowanego. Wtedy wszystko może potrwać nieco dłużej, ale na pewno trzeba podejść do odstawiania maleństwa od piersi konsekwentnie i przede wszystkim spokojnie. Poradzimy, co zrobić, gdy niemowlę nie chce pić mleka modyfikowanego i podamy kilka metod na polubienie przez nie butelki.

Dlaczego dziecko nie chce pić mleka modyfikowanego z butelki?Dlaczego dziecko nie chce pić mleka modyfikowanego z butelki?

Na samym początku warto spróbować znaleźć powody, dla których maluch nie lubi butelki i reaguje na nią negatywnie. Źródeł powyższego problemu może być przynajmniej kilka, a najbardziej prawdopodobne z nich to m.in.:

  • niemowlę przyzwyczajone do ssania piersi, dopiero musi się nauczyć techniki picia mleka z butelki ze smoczkiem, ponieważ jest to dla niego nowe doświadczenie;
  • proponowany przez nas konkretny rodzaj butelki dla dziecka i smoczka do niej może być niedopasowany do indywidualnych potrzeb czy naturalnych predyspozycji malucha. Toteż dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w przynajmniej dwie różne butelki i wypróbowanie każdej z nich do nauki picia mieszanki mlecznej. Może jedna z nich bardziej przypadnie dziecku do gustu. I co najważniejsze, lepszym pomysłem są tutaj butelki antykolkowe, które zapobiegają ryzyku kolek u niemowląt karmionych mieszanką mleczną;
  • często maleństwa, które od narodzin piją mleko z piersi mamy, ciężko przekonać do picia mleka modyfikowanego z butelki nie tylko ze względu na inną technikę karmienia, ale i inny smak. Dlatego jednym z rozwiązań jest tutaj również wymieszanie gotowej mieszanki mlecznej z odrobiną odciągniętego mleka z piersi. Przydatny może okazać się do tego specjalistyczny laktator, który ułatwi mamie to zadanie;
  • kolejną metodą w przypadku, gdy maluszek nie lubi smaku podawanego mleka modyfikowanego, to można spróbować zmienić mieszankę mleczną na inną, która bardziej przypadnie do gustu niemowlakowi;
  • niechęć picia mleka modyfikowanego przez dziecko może wynikać też z faktu, że pociecha może mieć alergię na zawarte w nim białka mleka krowiego lub nietolerancję laktozy. Łatwo to poznać po tym, że maluszek po próbach z butelką i wypiciu pokarmu zaczyna cierpieć na ból brzuszka, jest niespokojne i płacze albo pojawia się u niego na skórze wysypka. Wtedy trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą, ponieważ może być konieczne podawanie specjalnej mieszanki hipoalergicznej lub nawet preparatu mlekozastępczego;
  • kiedy dziecko nie chce pić mleka modyfikowanego, to trzeba sprawdzić, czy maluch jest zdrowy. Czasami może się zdarzyć, że pociecha odmawia jedzenia z butelki, ponieważ nie ma apetytu przez wyrzynające się właśnie ząbki lub rozpoczynającą się chorobę;
  • również anemia źle wpływa na chęć niemowlaka do picia mieszanki mlecznej;
  • natomiast gdy roczne dziecko nie chce mleka z butelki, to można zamiast niej wykorzystać do karmienia Kubek niekapek Lovi 250ml Folky turkusowyspecjalistyczny kubek niekapek (np. Lovi).
  • Maluchy w tym wieku mają już przeważnie rozszerzoną dietę, więc czasami można zastąpić samo picie mleka jedzeniem kaszki przygotowanej na modyfikowanej mieszance mlecznej, aby zaspokoić jego zapotrzebowanie na wapń i inne potrzebne składniki odżywcze.
  • Sprawdzi się do tego zarówno podawanie pokarmu łyżeczką lub butelką z odpowiednim smoczkiem, który jest przeznaczony do picia kaszki.
  • Niemniej przed zastąpieniem mleka modyfikowanego kaszkami na jego bazie najlepiej wcześniej porozmawiać o tym z pediatrą pociechy.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki? Dziecko nie chce mleka – odstawianie od karmienia piersią krok po krokuJak odstawić niemowlę od karmienia piersią i przekonać do picia mleka modyfikowanego z butelki?

Gdy już poznaliśmy przyczyny, dla których dziecko nie chce mleka modyfikowanego, to przyszedł czas na dalsze próby przekonania pociechy do picia z butelki. Oto kilka sprawdzonych porad, jak zachęcić malucha do zmiany techniki karmienia i innego pokarmu:

  • Odstawienie od karmienia piersią należy zacząć stopniowo, spokojnie, ale i konsekwentnie. Najlepiej w chwili, gdy niemowlę jest zdrowe i nie jest w trakcie ząbkowania. Inaczej cały proces będzie przebiegał dłużej i z mniejszym powodzeniem.
  • Warto na początek małymi etapami odzwyczajać maluszka od piersi i przyzwyczajać do picia z butelki. Najłatwiej jest odstawić karmienie piersią w ciągu dnia, a na koniec zostawić nocne. Wtedy zastępujemy je podawaniem odciągniętego pokarmu w butelce. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko łatwiej zaakceptuje nowy sposób karmienia, gdy będzie piło w niej znane już w smaku mleko z piersi. Kiedy się to uda i niemowlę polubi picie z butelki, to można spróbować wprowadzać mleko modyfikowane. A w razie konieczności mieszać je we właściwych dawkach ze ściągniętym pokarmem.
  • Gdy mama ma problemy z ręcznym odciąganiem mleka, to dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalistyczny laktator ręczny lub elektryczny. Jest to przydatne urządzenie nie tylko w trakcie karmienia piersią, ale i przy odstawianiu maleństwa od niej.
  • Po pierwsze, wysokiej jakości laktator pomoże w szybkim i prostym oraz bezbolesnym ściągnięciu odpowiedniej ilości pokarmu, który można podawać w butelce. Dlatego też przydaje się na początkowym etapie rezygnowania z piersi i zapoznawania dziecka z piciem ze smoczka.
  • Po drugie, często przy odstawieniu maluszka może się zdarzyć, że u mamy karmiącej pojawią się bolesne zastoje. Z tego powodu tak ważne jest odciąganie niewielkich ilości pokarmu aż do odczucia ulgi. Również i w tym przypadku bardzo pomocny może się okazać laktator.
  • Pierwsze próby picia przez maluszka mleka modyfikowanego z butelki dobrze jest zaczynać w momencie, gdy jest on rzeczywiście głodny. Gdy dziecko wcześniej najadło się pokarmem z piersi, to nic dziwnego, że nie ma ochoty na jedzenie z butelki.
  • Natomiast równie istotne jest niezwlekanie z podaniem mleka modyfikowanego aż niemowlę będzie za bardzo odczuwać głód. O wiele trudniej jest pić z butelki maluchowi, który jest niespokojny i płacze.
  • Zawsze musimy zwracać uwagę na zachowanie maleństwa, gdy podajemy mu mieszankę mleczną z butelki. Gdy podczas picia staje się rozdrażniony i płacze, albo jasno daje znać, że nie chce pić mleka, to musimy przerwać karmienie.
  • Czasami lepszym pomysłem jest poczekanie na większą gotowość dziecka do zaakceptowania butelki i smoczka.
  • Karmienie piersią dla maluszka nie tylko zaspokaja głód, ale i również potrzebę bliskości z mamą. Wobec tego kobiecie karmiącej może być trudno przyzwyczaić pociechę do picia z butelki. To naturalne, że dziecko w obecności mamy będzie bardziej domagać się piersi. Dlatego dobrze jest, żeby mleko w butelce podawała inna osoba, np. tata malucha lub babcia. Najlepiej, żeby mama niemowlaka wyszła na ten czas z pokoju.
  • Gdy nadal występują problemy i niemowlę nie chce pić mleka modyfikowanego z butelki, to może trzeba poszukać jednej z przyczyn, o których wyżej wspominaliśmy.
  • Kłopoty zdrowotne maluszka lub nietolerancja pokarmowa mogą być głównym powodem w trudnościach z wprowadzaniem mieszanki mlecznej w butelce.

 

Sprawdż nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Pamiętajmy przy tym, żeby odstawienie maleństwa od karmienia piersią i przejście na butelkę z mlekiem modyfikowanym odbywało się w spokojnej atmosferze, z uwzględnieniem potrzeb zarówno mamy karmiącej, jak i jej pociechy.

 

Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.