13
Feb

Herbatki dla niemowląt: jakie wybierać i od kiedy?

2020-02-13 10:06:23 |
Odsłon 45 |

Ziołowe i owocowe herbatki dla dzieci bez tajemnic.

Jaka herbatka dla niemowlaka będzie najodpowiedniejsza?Jaka herbatka dla niemowlaka będzie najodpowiedniejsza?

Bez wątpienia herbatki dla dzieci bywają ostatnimi czasy dość kontrowersyjnym tematem, szczególnie jeśli chodzi o podawanie ich najmłodszym pociechom. Dzieje się tak dlatego, że obecne zalecenia lekarzy pediatrów w kwestii żywienia i pojenia noworodków oraz niemowląt uległy znaczącym zmianom.

Chociaż jeszcze do niedawna koperkowa herbatka od 1 dnia życia była nawet wskazana dla maluszków, które zmagały się z częstą dolegliwością ze strony układu trawiennego, jaką jest kolka, to współcześnie jej zastosowanie przy tym problemie nie jest w 100% konieczne, ponieważ istnieją inne sposoby na złagodzenie bólu małego brzuszka.

 
WARTO WIEDZIEĆ! Co więcej, według dzisiejszych wytycznych noworodki i niemowlęta karmione wyłącznie piersią nie potrzebują dodatkowego pojenia wodą czy herbatką, ponieważ kobiece mleko zaspokaja nie tylko fizjologiczny głód, ale i również pragnienie. Podobnie sprawa wygląda z dziećmi karmionymi w sposób mieszany oraz samą mieszanką modyfikowaną.  

Czasami jednak słabo zaparzona ziołowa herbatka dla noworodka może być podana maluszkowi w upały oraz w trakcie trwania gorączki, aby uzupełnić w jego organizmie płyny i nie doprowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia. Dla przykładu przy podwyższonej temperaturze ciała sprawdzi się najlepiej napar z lipy, ale można dopiero podać go dziecku, które ukończyło szósty miesiąc życia. Ponadto ziołowa lub owocowa herbatka dla niemowlaka jest dobrym rozwiązaniem przy rozszerzaniu diety malucha o stałe pokarmy, żeby go dodatkowo napoić i zapobiec zaparciom. Najwcześniej można rozpocząć je od momentu ukończenia przez bobasa 17 tygodnia życia, choć obecnie optymalnym czasem na to jest koniec pierwszego półrocza.

 

Pozostaje jednak pytanie, jaka herbatka dla niemowląt będzie najwłaściwsza dla najmłodszych dzieci?

 • - Bez wątpienia klasyczna herbata czarna nie jest polecana dla noworodków ani dla maluchów do 3 roku życia ze względu na występujący w niej szkodliwy związek zwany teiną, która ma niekorzystny wpływ na ludzki układ nerwowy. Może powodować u dzieci płaczliwość, rozdrażnienie i nadmierne pobudzenie psychoruchowe oraz problemy ze snem. Dotyczy to również herbaty zielonej, która jest powszechnie uważana za zdrową. Co więcej, tego typu napoje mogą zmniejszać wchłanianie tak ważnych i potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka składników odżywczych jak żelazo, a jak wiadomo jego niedobór prowadzi do anemii.
 • -Wobec powyższych uwag można łatwo stwierdzić, że jedyną bezpieczną alternatywą na herbatki dla dzieci po 4 miesiącu i do chwili ukończenia przez nie 3 lat są delikatne napary, które bazują na od wieków stosowanych ziołach oraz owocach. Do wyboru w sklepach i aptekach mamy do kupienia zarówno gotowe produkty w specjalnych saszetkach lub pod postacią szybko rozpuszczalnego w wodzie granulatu, które są dedykowane głównie dla najmłodszych, jak i klasyczne wersje tego rodzaju napoju. Należą do nich herbatki ekspresowe w torebkach bądź w sypanej formie ususzonych liści.
 • -Warto przy tym pamiętać, że za każdym razem przed wyborem konkretnej herbatki dla niemowląt trzeba koniecznie zapoznać się z jej składem oraz dokładnie go przeanalizować. Pod żadnym pozorem nie może ona zawierać żadnych sztucznych barwników czy konserwantów. Dobrze jest również zwrócić przy tym uwagę na ilość cukru, jaka jest zawarta w danej herbatce dla dzieci, ponieważ jego zbyt duże ilości nie są wskazane w diecie najmłodszych pociech. Jest to główny powód, dla którego gotowe napoje w formie granulowanej nie powinny być podawane niemowlętom, ponieważ bardzo często są one przesłodzone.
 • -W związku z tym o wiele lepszym i zdrowszym pomysłem jest przyrządzenie maluszkowi delikatnego naparu z certyfikowanych ekologiczne ziół lub przygotowanie herbatki dla niemowląt po 3 miesiącu o dobrym składzie z ekspresowej torebki. Oczywiście samodzielnie również nie dosładzany do smaku napoju, a w dodatku najlepiej podajmy go w nieco rozcieńczonej za pomocą wody formie.

Wiedząc już, że najmłodsze dzieci mogą pić owocowe lub ziołowe napary, to zastanówmy się od kiedy poszczególne herbatki dla niemowląt możemy włączyć uzupełniająco do jego diety. Warto również przy okazji poznać ich niebywałe właściwości zdrowotne i lecznicze.

 

Ziołowe i owocowe herbatki dla niemowląt - od kiedy można wprowadzić do diety maluszka?Ziołowe i owocowe herbatki dla niemowląt - od kiedy można wprowadzić do diety maluszka?

A zatem od kiedy herbatkę koperkową lub malinową można zaproponować niemowlakowi i jakie są ich dobroczynne właściwości? Zdecydowanie jedne rodzaje naparów ziołowych idealnie nadają się już od pierwszego dnia życia dziecka, a na spróbowanie innych maluszek musi jeszcze nieco poczekać, żeby cieszyć się ich pysznym smakiem:

 • -Już w pierwszym miesiącu życia noworodek może pić koperkową herbatkę przygotowywaną z kopru włoskiego, a także rumiankową. Pierwsza z nich znalazła szerokie zastosowanie na dolegliwości żołądkowe związane z trawieniem, ponieważ posiada działanie rozkurczowe, więc zaleca się ją szczególnie na kolki oraz przy wzdęciach.

  Natomiast rumiankowa herbata dla noworodka ma nieocenione właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, więc można stosować ją przy bolesnym dla maluszka ząbkowaniu, ale i sprawdza się przy problemach z zaparciami. Oprócz tego często służy ona do przemywania maleństwu podrażnionej skóry, ponieważ rumianek działa łagodząco.

  Również i herbata anyżowa dla niemowląt może być stosowana już od 1 miesiąca życia dziecka, która podobnie jak napar z kopru włoskiego łagodzi ból małego brzuszka oraz reguluje pracę jego niedojrzałego jeszcze układu trawiennego. Ponadto oba z tych ziół działają wiatropędnie, więc pomagają także przy wzdęciach.
 • -Od mniej więcej czwartego miesiąca życia maluszka można podawać mu do picia uspokajający napar z melisy, który nie tylko ułatwi mu zaśnięcie, ale i pomaga na uporczywą kolkę.

  Jest to również odpowiedni czas, żeby zaproponować bobasowi herbatkę z dzikiej róży, zwłaszcza przy przeziębieniu. Ze względu  na wysoką zawartość witaminy C posiada ona nie tylko nieocenione właściwości antybakteryjne czy przeciwwirusowe, ale działa wzmacniająco na organizm.
 • -Po ukończonym przez niemowlę piątym miesiącu życia można zapoznać je z owocową herbatką malinową, która wspaniale wspiera organizm w stanach osłabienia i przeziębienia. Działa ona napotnie podobnie jak napar z lipy, który można jednak podawać maluchowi dopiero po ukończeniu przez niego szóstego miesiąca życia. Ponadto herbatka malinowa ma dobroczynny wpływ na układ trawienny i reguluje jego pracę.
 • -Tymczasem herbata miętowa dla niemowlaka, która wspiera procesy trawienne i pobudza prawidłową pracę układu pokarmowego, a przy tym działa łagodząco na bóle małego brzuszka, jest zalecana dopiero po 6 miesiącu życia. Znakomicie sprawdza się w początkach rozszerzania diety maluszka, zwłaszcza gdy wprowadzanie pokarmów o stałej konsystencji wiąże się u niego z zaparciami.

  Oprócz naparu z mięty, również i pomocna w infekcjach oraz obniżaniu gorączki herbata z lipy dla niemowlaka jest polecana po ukończonym szóstym miesiącu życia.

 

Ważne zasady, o których trzeba koniecznie pamiętać

Chociaż ziołowe i owocowe herbatki dla dzieci w wieku niemowlęcym są obecnie łatwo dostępne i posiadają dużo dobroczynnych właściwości, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, to jednak należy stosować je rozsądnie. I to najlepiej konsultując się z lekarzem pediatrą maluszka, który doradzi nam, czy faktycznie warto zaproponować dziecku konkretny napar ziół, oczywiście biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowotny swojego małego pacjenta.

Szczególnie gdy tego typu napoje zamierzamy wprowadzić do diety niemowlaka, która jeszcze nie została rozszerzona o stałe pokarmy, a nasza pociecha nie ukończyła jeszcze szóstego miesiąca życia.

 

Oprócz tego korzystając z dobrodziejstw herbatek dla niemowląt nie można również zapominać o zachowaniu przy tym podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 • - Po pierwsze, najmłodszym dzieciom pod żadnym pozorem nie podajemy naparów, w których znajdują się różne rodzaje ziół. Z jednej strony taka herbatka dla niemowlaka może mu zaszkodzić, a z drugiej – uniemożliwi nam to obserwację maluszka pod kątem wystąpienia możliwej alergii. Tym bardziej, że niektóre z powszechnie stosowanych ziół jak chociażby nieśmiertelny rumianek, mogą wywoływać u noworodka czy nieco starszej pociechy niepożądane reakcje alergiczne. I co najważniejsze, nawet podając niemowlęciu herbatkę, która ma w składzie wyłącznie jeden rodzaj ziół, trzeba koniecznie sprawdzać, jak maluszek się po niej czuje i czy nie pojawia się u niego ból brzuszka bądź wysypka na skórze. Jeśli tylko zaobserwujemy niepokojące objawy, to bezwzględnie trzeba zrezygnować z danego naparu.
 • - Równie istotny jest również sposób przygotowania owocowej lub ziołowej herbatki dla dzieci. Zdecydowanie o wiele lepszą opcją jest wybranie i zaparzenie prawdziwych ziół bądź ewentualnie ich odpowiednio przetworzonych liści, które są zawarte w specjalnych saszetkach lub klasycznych torebkach ekspresowych. Natomiast wszelkiego rodzaju granulowane herbatki dla dzieci z nadmierną ilością cukru nie są polecane i to niezależnie od wieku pociechy.

  Z kolei sam proces zaparzania nie powinien trwać zbyt długo, a napar z ziół powinien być słabszy niż ten podawany osobie dorosłej. W razie potrzeby można rozcieńczyć go wodą. Ponadto ziołowa herbatka dla niemowlaka powinna mu zostać podana po przestudzeniu, żeby uniknąć poparzenia zbyt gorącym napojem.

 

Niewątpliwie herbatki dla niemowląt są ciekawym urozmaiceniem dla maluszka, który może spróbować innych rodzajów płynów niż tylko woda. Niemniej pamiętajmy, żeby nie stały się one dominującym napojem w diecie małego dziecka.

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.