23
Jun

Formalności po urodzeniu dziecka w 2020: co ''załatwić'' po porodzie i gdzie należy zgłosić narodziny

2020-06-28 13:45:15 |
Odsłon 680 |

Wyjaśniamy krok po kroku, co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka i jakich formalności należy dopełnić z tego tytułu.

Ważne sprawy urzędowe po urodzeniu dziecka, które obowiązują wszystkich rodziców w 2020 roku: zgłoszenie faktu narodzin potomka

 

Formalności po urodzeniu dziecka w 2020 rokuNarodziny dziecka to z całą pewnością dla wszystkich rodziców i całej rodziny piękne wydarzenie w ich życiu. Niemniej jednak po pierwszych emocjonujących dniach przychodzi odpowiedni moment, w którym konieczne staje się pozałatwianie wszelkiego rodzaju spraw, związanych z powitaniem na świecie własnego potomka. Dlatego też warto wiedzieć, jakich formalności po urodzeniu dziecka należy dopełnić zarówno w polskich urzędach, jak i w aktualnym miejscu pracy.

 

Oprócz tego dobrze jest znać swoje prawa i dowiedzieć się o zasiłkach i zapomogach czy też innych formach pomocy społecznej ze strony państwa, o które możemy się ubiegać z tytułu narodzin maluszka. Bez wątpienia jedną z najbardziej pilnych formalności po porodzie, które trzeba obowiązkowo wypełnić, jest przede wszystkim zgłoszenie urodzenia dziecka do właściwego urzędu. Rodzice mają na to 21 dni od daty dnia jego narodzin. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że wcześniej szpital, w którym na świat przyszła nasza pociecha ma w obowiązku dostarczyć do Urzędu Stanu Cywilnego specjalną kartę narodzin. Musi to zrobić do trzech dni roboczych po porodzie. Wobec tego łatwo można się z tego domyślić, gdzie zgłosić urodzenie dziecka, ponieważ należy to zrobić w USC, który jest właściwy dla konkretnego szpitala. A to w głównej mierze zależy od lokalizacji danej placówki medycznej, której przypisany jest najbliżej znajdujący się niej urząd.

 

Jak zgłosić narodziny dziecka?

 

Obecnie istnieją dwie możliwości zgłoszenia narodzin dziecka. Można zrobić to w tradycyjny sposób, czyli osobiście udać się do USC, albo nowocześnie przez Internet:

 

1.    Wariant stacjonarny

W pierwszym przypadku wystarczy, że jedna osoba (tata lub mama noworodka) wybierze się do niego w ciągu 21 dni, które są liczone od dnia porodu. Przy rejestracji nowo narodzonego dziecka w USC jest potrzebny jedynie dowód osobisty. Wskazane jest jednak zabranie ze sobą na wszelki wypadek odpisu aktu małżeństwa, co pozwoli na przyspieszenie załatwienia sprawy w placówce. Oprócz tego urzędnik w trakcie sporządzania aktu urodzenia dziecka będzie prosił nas o podanie wybranego przez nas imienia dla pociechy (lub dwóch, w zależności od naszych preferencji), nazwiska oraz adres, pod jakim zostanie ona zameldowana na pobyt stały.

 

Powinien być on taki sam jak chociaż jednego z rodziców. Oznacza to, że pod podawanym przez nas adresem zamieszkania mama lub tata malucha muszą mieć koniecznie stały meldunek. Natomiast po dopełnieniu wszystkich niezbędnych w USC formalnościach po narodzinach dziecka otrzymamy komplet ważnych dokumentów, wśród których znajduje się:

 • - jego skrócony akt urodzenia
 • - informacja o nadanym mu numeru PESEL
 • - zaświadczenie, w którym poświadcza się zameldowanie go na pobyt stały.

 

2.    Zgłoszenie online

Tymczasem wykonując całą procedurę z domu przez Internet, to konieczne jest wcześniejsze założenie sobie tzw. Profilu Zaufanego w urzędowym systemie ePUAP, który jest w głównej mierze tzw. elektronicznym podpisem, potwierdzającym naszą tożsamość w sieci. Dzięki temu możliwe staje się dla nas kontaktowanie z różnego rodzaju urzędami w formie on-line. Jest to zatem z pewnością duża wygoda dla świeżo upieczonych rodziców, którzy niezbędne formalności po urodzeniu dziecka w 2020 rokumogą załatwić bez konieczności wychodzenia z mieszkania i rozstawania się na dłużej z maleństwem. Profil Zaufany można założyć przez stronę internetową https://pz.gov.pl lub w jeszcze bardziej szybszy sposób, czyli przez swoje osobiste konto bankowości elektronicznej. Nie potrzebne jest przy tym wypełnienie wszystkich koniecznych danych osobistych, a jedynie wybór opcji logowania ''Przy użyciu zewnętrznego dostawcy''.

 

Warto o taką możliwość dopytać w banku, w którym aktualnie posiadamy swoje konto ROR, ale na pewno jest ona dostępna w następujących placówkach:

 • - Alior Bank,
 • - mBank,
 • - PKO Bank Polski,
 • - ING,
 • - Millenium,
 • - Bank Pekao SA
 • - oraz Santander.

 

Następnie musimy zalogować się do swojego konta bankowego i poprzez niego założyć Profil Zaufany. Wystarczy postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, żeby cała rejestracja przebiegła pomyślnie. Tymczasem gdy już mamy własny Profil Zaufany w systemie ePUAP, to można przejść do zarejestrowania w USC nowo narodzoną pociechę, wybierając opcję ''Zgłoś urodzenie dziecka – Wyślij zgłoszenie dziecka''. Jest ona dostępna w ''Strefa Klienta'' i ''Katalogu Spraw'', które można załatwić przez Internet w domu. Niemniej jednak poczekajmy z dopełnieniem tej formalności przynajmniej pierwsze trzy dni po porodzie, ponieważ będzie ona możliwa jedynie wtedy, gdy USC otrzyma oficjalną informację o narodzinach dziecka ze szpitala, o której wyżej wspominaliśmy. A kiedy już nadejdzie odpowiedni moment to możemy rozpocząć rejestrację pociechy przez Internet z Profilu Zaufanego.

 

Formalności po urodzeniu dzieckaPolega to przede wszystkim na wypełnieniu wymaganych przez system danych osobowych swoich i współmałżonka. Choć przeważnie niektóre z nich zostaną uzupełnione automatycznie. Dla przykładu dokładnych danych aktów urodzenia obojga rodziców dziecka nie trzeba będzie samodzielnie wprowadzać – pod warunkiem, że są oni małżeństwem w świetle prawa. Tymczasem w kolejnych krokach trzeba będzie wpisać dane maluszka takie jak imię oraz podać nazwę szpitala, w jakim odbył się poród. Od tego ostatniego zależy, do którego USC system wyśle uzupełniany przez nas wniosek. Na koniec rejestracji nowo narodzonej pociechy w urzędzie będzie konieczne zadeklarowanie adresu stałego zameldowania dziecka, a także sposób, w jaki chcemy odebrać dokumenty. Są tutaj aż trzy możliwości, do których należy m.in. odbiór osobisty lub za pomocą Poczty Polskiej. Oprócz nich można też zdecydować się na ich przesłanie na naszą skrzynkę w elektronicznym systemie ePUAP. Cały wniosek składany przez Internet podpisujemy własnym Profilem Zaufanym.

 

A jakie dokumenty po urodzeniu dziecka otrzymujemy przy zarejestrowaniu go w sposób elektroniczny? Tak jak w przypadku osobistej wizyty w USC dostaniemy skrócony akt urodzenia maluszka, jego numer PESEL i zaświadczenie o stałym meldunku.

 

Powyższe dokumenty przydają się do załatwiania kolejnych formalności po porodzie. Należy do nich m.in. powiadomienie o narodzinach dziecka swojego aktualnego pracodawcy, które jest równoznaczne z rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego. Ponadto są one potrzebne przy składaniu wniosków o pieniężną zapomogę w ramach tzw. becikowego czy specjalnego świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowego, oraz przy innych tego rodzaju pomocach finansowych ze strony państwa.

 

Obowiązkowe zgłoszenie narodzin dziecka w pracy oraz istotna kwestia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

 

Równie istotne dla rodziców są formalności po narodzinach dziecka, których należy dopełnić w miejscu swojej obecnej pracy. Należy to zgłosić swojemu pracodawcy bezpośrednio lub u kadr, w zależności od rodzaju naszej umowy o pracę, itp. Obowiązuje przy tym termin do 7 dni po porodzie i dotyczy to obojga rodziców.

 

Niezwykle ważne jest przy tym przedłożenie zaświadczenia o urodzeniu dziecka, które mama otrzymuje w szpitalu. Jest ono wiążące w kwestii rozpoczętego przez nią urlopu macierzyńskiego oraz pobieranego w tym czasie zasiłku, który jest przyznawany także na czas urlopu rodzicielskiego.

 

Warto przy tym wiedzieć, że i w 2020 roku mama dziecka może skorzystać z niego jeszcze przed porodem i to o wiele wcześniej niż było do tej pory, bo o maksymalnie 6 tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, to urlop macierzyński trwa 20 tygodni, natomiast rodzicielski – 32 tygodni przy jednym maluszku. Z kolei wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależnione od tego, w jakim czasie kobieta złoży wniosek o niego. I czy od razu decyduje się na oba rodzaje urlopów czy tylko na początek na macierzyński. Dla przykładu: 80 procent podstawowego wymiaru tego typu zasiłku zostanie wypłacone wtedy, gdy mama dziecka złoży wniosek o niego do 21 dni od porodu. I zadeklaruje wzięcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Natomiast po przekroczeniu wyżej podanego terminu zasiłek wyniesie 100 % podstawy wymiaru. Ale tylko na czas urlopu macierzyńskiego i pierwsze 6 tygodni rodzicielskiego, ponieważ później wyniesie on 60%.

 

A jakie dokumenty po narodzeniu dziecka trzeba dostarczyć do działu kadr w swojej aktualnej pracy? Na pewno do wniosku o urlop macierzyński i/lub rodzicielski należy dołączyć zaświadczenie o porodzie ze szpitala i kopię aktu urodzenia dziecka (ewentualnie oryginał, który zostanie nam później oddany). Ważne jest też ustalenie, który zakład pracy – mamy czy taty - zgłosi dziecko do ZUS, aby podpiąć go do ubezpieczenia zdrowotnego jednego z rodziców.

 

Becikowe i 500 plus, czyli o co po urodzeniu dziecka mogą ubiegać się młodzi rodzice w 2020 roku i na jakich warunkach?

 

Bez wątpienia zarejestrowanie maluszka w USC czy poinformowanie swojego obecnego pracodawcy o jego narodzinach to najważniejsze formalności, których wypełnienia muszą dopilnować młodzi rodzice. Niemniej warto również zorientować się w kwestii oferowanej przez państwo pomocy finansowej dla rodzin z małymi dziećmi. A zatem tym, co załatwić po urodzeniu dziecka mogą jego rodzice to przede wszystkim złożenie właściwych wniosków do odpowiednich organów – Urzędu Gminy lub działającego na jej terenie OPS (Ośrodka Pomocy Społecznej) – o dodatkowe świadczenia pieniężne. Oczywiście o ile takie nam przysługują.

 

Najbardziej podstawowymi są becikowe i 500 plus. Natomiast dla matek, którym nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, dedykowane jest świadczenie rodzicielskie w postaci tzw. kosiniakowego.

 

 • Becikowe to zapomoga, która jest wypłacana tylko raz po urodzeniu dziecka. Wniosek o nie należy złożyć do Urzędu Miasta w gminie, gdzie choć jedno z rodziców jest zameldowane na pobyt stały lub tymczasowy, bądź w OPS. Nie trzeba się z nim spieszyć, ale żeby otrzymać becikowe trzeba to zrobić jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia przez dziecko. Obecnie nie wszyscy rodzice mogą otrzymać od państwa tego rodzaju zapomogę, ponieważ trzeba spełnić odpowiednie warunki. Kluczowym kryterium jest dochód przypadający na osobę w rodzinie, który nie może przekroczyć 1922 zł. Co więcej, mama malucha musi przedłożyć oświadczenie, że nie później niż do 10 tygodnia ciąży była pod opieką lekarza ginekologa aż do chwili porodu.

 

 • Tymczasem na 500 plus, które obecnie jest nie tylko na drugie, ale i na pierwsze dziecko, należy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Gminy lub OPS do 3 miesięcy od dnia narodzin pociechy. W innym wypadku nie otrzymamy wyrównania pieniędzy za poprzednie miesiące.

 

 • Kosiniakowe to świadczenie rodzicielskie wypłacane w kwocie 1000 zł co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecka, które jest przeznaczone dla mam pozostającym bez prawa do zasiłku macierzyńskiego. Dotyczy to zarówno osób bezrobotnych i studentów, jak i kobiet pracujących w oparciu o umowy cywilno – prawne (o dzieło lub zlecenie), które nie miały opłacanej tzw. składki chorobowej. Ale i też kosiniakowe wyrównuje zasiłki macierzyńskie, których kwota jest poniżej 1000 zł.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.