27
Feb

Dziecko spadło z łóżka: niemowlę (lub starsze) upadło? Co robić, gdy maluch ''wywinął orła''?

2020-02-27 11:51:54 |
Odsłon 1128 |

Praktyczne wskazówki, jak prawidłowo zachować się w sytuacji, kiedy dziecko spadło z łóżka.

Upadek niemowlaka z łóżka – jak można mu zapobiec?Upadek niemowlaka z łóżka – jak można mu zapobiec?

Życie z malutkim dzieckiem bywa nieprzewidywalne. I w dodatku obfituje w różne wydarzenia, które nierzadko wprawiają rodziców w szok i niedowierzanie. Bardzo często zdarzają się mrożące krew w żyłach przypadki, a jednym z nich jest sytuacja, w której maluch spadł z łóżka. Może się to przydarzyć każdemu opiekunowi i nie świadczy to o tym, że źle zajmuje się swoją pociechą.

Czasami wystarcza chwila nieuwagi, kiedy niemowlę zacznie niespodziewanie trenować obracanie się z brzucha na plecy lub odwrotnie, a akurat leżało spokojnie na rozłożonej kanapie w salonie. Albo na przewijaku ustawionym na komodzie, gdy mama bądź tata chcieli szybko sięgnąć po nową pieluszkę. Niemniej warto w miarę możliwości zastosować daleko idące środki bezpieczeństwa, żeby zapobiec upadkowi dziecka z łóżka lub innego miejsca, w którym się aktualnie znajduje.

 

Wobec tego dobrze jest zadbać o bezpieczeństwo maluszka i unikać stwarzających zagrożenie sytuacji, w których niemowlę może spaść z różnych wysokości:

 • - Należy koniecznie zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie dziecięcego łóżeczka – gdy tylko pociecha zaczyna się samodzielnie przewracać z pleców na brzuch lub siadać, to pamiętajmy o obniżeniu jego poziomu na środkową wysokość. Natomiast kiedy bobas podejmie pierwsze próby wstawania, to trzeba dać materac najniżej, jak jest to tylko możliwe, żeby uniknąć ryzyka jego wypadnięcia z łóżka podczas podciągania się przy pomocy szczebelek.
 • - O ile właściwie przygotowane niemowlęce łóżeczka zmniejszają do minimum niebezpieczeństwo upadku malucha z wysokości, nawet kiedy zostanie na chwilę sam w swoim pokoju, to w innych sytuacjach powinniśmy zastosować inne środki zapobiegawcze aby zapobiec tego typu incydentom. Dla przykładu, gdy śpimy z dzieckiem we własnym łóżku, lub zabieramy go w nocy na karmienie, to może warto pomyśleć o zakupie specjalnej dostawki. Ewentualnie można położyć pociechę pośrodku. I to z dala od otwartych krawędzi łóżka.
 • - Natomiast przewijając niemowlę na przewijaku ustawionym na jego łóżeczku lub komodzie, albo kładąc go na sofie, to dla ostrożności nigdy nie zostawiajmy go samego ani od niego nie odchodźmy nawet na krótką chwilę. Tym bardziej, że często okoliczności, w których nastąpił upadek niemowlaka z kanapy, były związane z nieprzewidzianymi momentami, kiedy akurat nieporuszający się dotąd samodzielnie maluch spróbował zrobić obrót lub zaczął pełzać.

 

Jednak pomimo zachowania sprawdzonych środków ostrożności, to i tak nie zawsze w 100% jesteśmy w stanie uchronić dziecko przed spadnięciem z łóżka czy innego mebla. Zdarzyć się to może niejednemu rodzicowi, który dobrze opiekuje się swoim maleństwem, ponieważ nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego też warto wtedy wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy niemowlę spadło z łóżka i jakie podjąć kroki, które zminimalizują skutki jego upadku.

 

Co robić gdy niemowlak spadł z łóżka?Co robić gdy niemowlak spadł z łóżka?

Każdy upadek dziecka z łóżka jest dla rodzica przerażającym i niezwykle stresującym przeżyciem, które zapamiętuje na bardzo długo. Nie trudno tutaj o dostanie ataku paniki, która niczego nie ułatwia, a tylko potęguje strach zarówno u opiekuna, jak i malucha.

Niemniej jednak w takich momentach trzeba spróbować zachować spokój, żeby działać skutecznie i udzielić niemowlakowi pierwszej pomocy, a i też, żeby go nie wystraszyć swoim zdenerwowaniem.

 

Oprócz tego gdy dziecko spadnie z łóżka na głowę lub inną część ciała, to:

 • - Ważne jest obserwowanie jego reakcji oraz sprawdzenie, czy nic się mu nie stało i nie odniósł żadnych obrażeń.
 • - Zwróćmy też uwagę na wysokość, z jakiej nastąpił upadek, oraz podłoże, w które maluch uderzył. Jeśli nie była ona wysoka, a na podłodze znajdował się dywan, który zneutralizował upadek – to zapewne z dzieckiem wszystko w porządku. Natomiast bardzo groźna jest spadnięcie niemowlęcia na twarde podłoże lub uraz ciała powstały na skutek otarcia się o ostry róg mebla.
 • - Jeżeli niemowlę spadło z łóżka na brzuch lub na głowę i płacze, to najpierw należy je uspokoić, np. nosząc i tuląc. Następnie trzeba sprawdzić, czy część ciała, która uderzyła o podłogę, nie doznała urazu w postaci siniaka lub guza. Sprawdźmy, czy w tym miejscu nie pojawia się obrzęk, który z każdą chwilą zwiększa się zamiast maleć. Zobaczmy też dokładnie, czy pociecha podczas upadku nie zwichnęło ręki lub nogi.
 • - Warto także przy tym wiedzieć, że w sytuacji, kiedy dziecko spadło z łóżka na tył głowy nie pozwolić mu na pójście spać, nawet gdy zbliża się pora jego snu. Ułatwia to dokładną obserwację malucha, która jest kluczowa zwłaszcza przez 24 godziny od upadku. Wtedy możemy bez problemu zauważyć, jak niemowlę będzie się zachowywać: czy jest radosne i będzie bawić się tak jak zwykle, a może ciągle płacze i w żaden sposób nie można go uspokoić?

  W tym czasie trzeba również zwrócić baczną uwagę na to, czy nie pojawią się symptomy, które szczególnie powinny zaniepokoić, gdy półroczne dziecko spadło z łóżka, a są nimi w głównej mierze:
 • wymioty
 • podwyższona temperatura ciała lub gorączka
 • zemdlenie i utrata przytomności
 • nagła niechęć do codziennych lub lubianych przez maluszka aktywności
 • jadłowstręt
 • ciągła senność i towarzyszące jej problemy z dobudzeniem niemowlaka
 • albo wyraźne pobudzenie
 • widoczna zmiana w zachowaniu pociechy
 • z kolei starsze dzieci mogą skarżyć się na nieustępujący ból głowy
 • brak kontaktu z maluchem.
 • - Ponadto gdyby roczne dziecko, które spadło z łóżka na głowę zrobiłoby sobie od razu drzemkę, to gdy uraz okazałby się poważny, to mogłoby dojść u niego do bardzo niebezpiecznego niedotlenienia mózgu.
 • - Kiedy wynikiem upadku malucha jest bolesny guz lub siniak to w razie potrzeby można zrobić zimny okład z lodu zawiniętego w ręcznik.

 

Gdyby zdarzyło się tak, że mniejsze lub 6 miesięczne dziecko spadło z łóżka to nie zawsze jest konieczna wizyta u lekarza, ale czasem dla swojego spokoju warto do niego pójść. Jeśli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości, to zadzwońmy do pediatry maluszka, który poinstruuje nas, czy trzeba będzie udać się do przychodni lub szpitala.

 

Noworodek spadł z łóżka – czyli kiedy należy udać się z dzieckiem do szpitala?

Jeżeli tylko zauważymy, że niemowlak po upadku z łóżka doznało poważnego urazu lub pojawiły się wyżej opisane niepokojące oznaki, to trzeba niezwłocznie udać się do dziecięcego szpitala albo wezwać karetkę pogotowia do domu. Będzie można zrobić w placówce medycznej specjalistyczne badania, aby sprawdzić stan zdrowia dziecka, a gdy tylko zajdzie taka potrzeba – to zostanie natychmiast podjęte odpowiednie leczenie.

Choć sytuacja, w której niemowlę spadło z łóżka na plecy i uderzyło o miękki dywan, może nie mieć poważnych konsekwencji, to jednak mocny upadek na głowę z dużej wysokości już tak. Może skutkować on groźnym pęknięciem kości czaszki. Gdy tylko zachodzi takie podejrzenie, to lekarz najczęściej zleca wykonanie rtg głowy. Czasami wskazane jest też usg przezciemiączkowe. Jednakże w przeważającej większości przypadków upadek niemowlaka z łóżka i związane z nim niebezpieczne urazy głowy są sporadyczne, a wszystko kończy się zazwyczaj na strachu rodzica i dziecka.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.