19
Jul

Dziecko nie chce smoczka: jak nauczyć ssać smoczek i jak często, co ile go zmieniać?

2018-08-28 14:50:52 |
Odsłon 239 |

Jak przekonać dziecko do smoczka? Kilka skutecznych porad, jak zachęcić maluszka do ssania smoczka.

Co zrobić w sytuacji, gdy niemowlę wypluwa smoczek i płacze? Z całą pewnością każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że smoczki uspokajacze to przydatne akcesoria dla najmłodszych pociech. To właśnie one umożliwiają im zaspokojenie jednej z podstawowych dla nich potrzeb ssania. Dzięki nim maluch może prosto się wyciszyć i odprężyć, a bardzo często ułatwiają one spokojne zasypianie. Są one nieodłącznym atrybutem dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym za pomocą butelki, ale nie tylko.

Czasem i bobasy karmione piersią mogą skorzystać z ich uspokajających funkcji, gdy mają silny odruch ssania. Niemniej problem pojawia się wtedy, gdy dziecko nie chce smoczka i woli ssać swojego kciuka, co zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Albo bardzo często płacze i trudno go uspokoić w inny sposób. Podpowiemy, jak nauczyć dziecko ssać smoczek i jak skutecznie wymienić go później na nowy, aby niemowlę zaakceptowało go.

Dziecko nie chce smoczka: jak nauczyć ssać smoczek i jak często, co ile go zmieniać?Smoczek – dlaczego warto z niego korzystać i w jakich sytuacjach?

Potrzeba ssania u jak najmłodszych pociech jest bardzo naturalna i spontaniczna. Warto pozwolić niemowlętom na jej zaspokajanie. Niemniej jednak większość maluchów ma bardzo silną potrzebę ssania, która może przekładać się np. na długie karmienie piersią lub nawet na ssanie przez nie paluszków.

W pierwszym przypadku może być to także dość problematyczne i przede wszystkim męczące dla mamy, która musi być ciągle obecna przy bobasie. Dlatego też smoczek dla niemowlaka karmionego piersią powinien być ostatecznością ze względu na możliwość jego negatywnego wpływu na laktację. Jest to szczególnie istotne w pierwszych sześciu tygodniach życia dziecka, gdy jeszcze nie jest ona unormowana. Natomiast po tym okresie można w wyjątkowych sytuacjach spróbować podać maluszkowi smoczek.

Dziecko ssie kciuk, a nie chce smoczka

Z drugiej strony dość kłopotliwe są przypadki, gdy dziecko ssie kciuk, a nie chce smoczka. Nie jest to dobrym pomysłem, ponieważ może skutkować w przyszłości poważnymi wadami zgryzu, które będzie można wyłącznie skorygować specjalistycznym aparatem ortodontycznym. Lepiej zawczasu temu zapobiec i zastanowić się, co zrobić, żeby dziecko wzięło smoczek. Współcześnie błędnym jest przekonanie, że jest on sam w sobie przyczyną wielu problemów ortodontycznych czy powodem różnych wad wymowy.

Po pierwsze dostępne są na rynku smoczki, które swoim kształtem nie zaburzają prawidłowego wzrostu ząbków oraz rozwoju zgryzu. Jednak trzeba również pamiętać o tym, jak często zmieniać smoczek, gdyż optymalnym czasem jego użytkowania jest od 6 do 8 tygodni. Bez wątpienia dobrze jest korzystać z niego z umiarem, a gdy dziecko się uspokoi lub zaśnie i smoczek mu wypadnie z buzi, to nie wkładać go z powrotem na siłę. Również warto przy tym pamiętać, że pierwotna silna potrzeba ssania zazwyczaj zanika około drugiego roku życia malucha, dlatego po tym czasie lepiej już zrezygnować z przyzwyczajenia dziecka do smoczka.

Dziecko nie chce smoczka: jak nauczyć ssać smoczek i jak często, co ile go zmieniać?Jak przyzwyczaić dziecko do smoczka? Praktyczne porady

Przeważnie nauka ssania smoczka przebiega bezproblemowo. Zwłaszcza maluchy karmione mlekiem modyfikowanym z butelki nie mają kłopotów z zaakceptowaniem go. Chociaż mogą zdarzyć się wyjątki. Natomiast niemowlęta karmione z piersi także mogą korzystać ze smoczka w sytuacjach kryzysowych, kiedy nie można ich uspokoić albo w trakcie bolesnego ząbkowania. Zdarza się i tak, że mama karmiąca będzie musiała odciągać swój pokarm, żeby osoba opiekująca się maleństwem podała go na czas jej nieobecności. Tylko co zrobić w przypadku, gdy dziecko nie chce smoczka ani butelki? Warto stopniowo przyzwyczajać do nich swoją pociechę. Poniżej kilka praktycznych porad, jak nauczyć dziecko korzystać ze smoczka:

  • -należy wybrać odpowiedni czas na pierwsze próby przyzwyczajania maleństwa do niego-  najlepiej gdy niemowlę zostało już nakarmione i w miarę spokojne, ponieważ gdy będzie za bardzo zdenerwowane, to może odrzucić smoczek i się do niego zniechęcić;
  • -kiedy maluch nie akceptuje właściwego „smaku” smoczka, to można lekko jego końcówkę zamoczyć w mleku mamy albo modyfikowanym, jeśli jest nim karmiony – w ten sposób może chcieć chętnie spróbować ssać smoczek – ze względu na ryzyko próchnicy nie stosujemy do tego celu żadnych słodzonych napojów i herbat czy soków;
  • -gdy dziecko nie umie ssać smoczka, to może oznaczać, że trzeba wypróbować jego różne rodzaje zarówno pod względem użytego tworzywa (są smoczki silikonowe i kauczukowe) oraz kształtu – niektóre niemowlaki wolą spłaszczone końcówki smoczka a inne bardziej okrągłe;
  • -smoczek trzeba spróbować podać bardzo delikatnie przybliżając do dolnej wargi ust, żeby maluszek sam chciał zacząć go ssać, najlepiej gdy jest w pozycji leżącej na boku;
  • -musimy zwracać też uwagę na reakcję dziecka, czy nie zaczyna się dławić podczas próby zassania smoczka;
  • -zawsze trzeba przerwać naukę ssania smoczka, kiedy widzimy, że niemowlę go nie chce i próbuje go wypluć albo staje się nerwowe;
  • -dobrze jest proponować bobasowi smoczek co jakiś czas i ze spokojem, a w razie początkowych niepowodzeń poczekać parę dni z kolejnymi próbami.

Co ile wymieniać i jak dbać o smoczek?

Gdy już niemowlę polubiło smoczek i często z niego korzysta w celu uspokojenia się lub przed zaśnięciem do snu, to trzeba zadbać o jego właściwą higienę. Dobrze jest go wyparzać przed każdym użyciem przez dziecko, żeby nie namnożyły się na nim żadne bakterie. Natomiast równie ważne jest, co ile najlepiej wymieniać smoczek na nowy. Średnio zmiana smoczka uspokajającego powinna odbywać się co 6-8 tygodni. Tymczasem na pewno gdy zauważymy jego pierwsze oznaki zużycia lub popękania, to bezwzględnie należy go wyrzucić. Wobec tego częściej trzeba go wymieniać, gdy pociecha zaczyna ząbkować albo często z niego korzysta.

Warto także dobierać smoczek adekwatnie do wieku dziecka. Niemniej trzeba mieć na względzie, że niektóre maluszki mogą mieć ponownie problem z zaakceptowaniem nowego smoczka, zwłaszcza gdy zmieni się jego kształt. W takim przypadku należy na nowo powtórzyć naukę ssania smoczka, postępując według proponowanych przez nas wskazówek.

 

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.