22
Aug

Dziecko na basenie?

2019-04-30 14:48:03 |
Odsłon 1304 |

Wpadając na pomysł wyjścia na basen z maluszkiem nasuwa się masa pytań: Czy już? Czy mogę? Jeżeli tak, to co zabrać? Jakie są przeciwwskazania? I wiele innych…

Od czego zaczać?

Za odpowiedzią kryje się wiele argumentów nakłaniających do wyboru. Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić, to wizyta u pediatry, który określa czy obecny stan zdrowia pozwala na rozpoczęcie przygody - pluskania w basenie.


Przeciwwskazaniami do kąpieli basenowych mogą być:

- stany zapalne skóry,
- katar,
- infekcje ucha,
- zapalenie dróg oddechowych,
- niektóre uczulenia.

Pediatrzy zalecają aktywność niemowląt na basenie od 3-4 miesiąca życia.

 

Dlaczego warto zabrać maleństwo na basen?

- wspomaga rozwój emocjonalny i ruchowy dziecka
- wzmacnia mięśnie
- zwiększa odporność na choroby
- kształtuje pewność siebie i odwagę dziecka
 

Woda jest bliska dziecku, gdyż stanowiła pierwotne środowisko w łonie matki. Co ciekawe, u maluszków do 8 miesiąca życia ukazuje się naturalny odruch przy zanurzaniu w wodzie, jakim jest zamykanie ust. Nie musisz więc obawiać się o zakrztuszenie wodą.

 

 

Jak należy się przygotować?

Przed wyprawą na basen pamiętaj, aby oswoić dziecko z dużym zbiornikiem wody poprzez kąpiele w szerokiej wannie lub jeżeli jest lato w małym baseniku. Pluskanie jest szczególne zalecane w procesie rehabilitacji dziecka, przy problemach z kręgosłupem lub układem kostno-stawowym.

Jedną z ważniejszych kwestii kąpieli basenowych jest rosnąca więź z rodzicem. Dziecko w pierwszych miesiącach kontaktu z wodą basenową najlepiej jakby było przytulone do swojego opiekuna. Świetnie sprawdzają się specjalne chusty do kąpania na basenie. Wchodząc z maluszkiem w chuście do wody, dajesz mu większe poczucie bezpieczeństwa, a ono łatwiej znosi pierwsze kąpiele. Natomiast po wyjściu z wody sprawnie utrzymujesz równowagę na śliskim podłożu. Pamiętaj, że dla niemowląt w nowych warunkach bardzo ważna jest twoja bliskość, a dla tych nieco starszych kontakt wzrokowy.

 

 

Chusta BeKayCo wziąć ze sobą?

Torba na basen nie będzie mała. Najlepszym rozwiązaniem będą dwie – jedna na rzeczy maluszka, druga na twoje. A co w środku?

Pierwszą niezbędną rzecz jest pieluszka do pływania, która nie wchłania wody, oprócz tego dwie pieluszki zwykłe, dwa ręczniczki z kapturkiem– wybierając ręczniczek staraj się aby był on z wysokiej jakości tkaniny frotte, przydadzą się dwa na częste wychodzenie z wody. Mydełko lub płyn odpowiedni dla twojego maluszka do zmycia chloru oraz sól fizjologiczna do przemycia oczek. Balsam zapobiegnie przesuszeniu skóry.

Przed wejściem do wody warto spryskać uszy dziecka specjalnym natłuszczającym sprayem który zapobiega zbieraniu się wody w kanale słuchowym a co za tym idzie chroni przed zapaleniem ucha, na co wiesz jak bardzo trzeba uważać. Na koniec nie zapomnij w wirze obowiązków o komplecie ciepłych ubranek.

 

 

Jaki basen wybrać?

Najmłodsze niemowlęta do 6 miesięcy powinny być kąpane w wodzie o temperaturze 37°C, dla tych nieco starczych odpowiednia będzie już około 32-34°C.

Przed wejściem do wody warto pospacerować po basenie, pokazać dziecku otoczenie aby spokojnie się z nim oswoiło. Pozwolisz mu przyzwyczaić się do nowego otoczenia, innych dźwięków, temperatury. Następnie wejście do wody powinno rozpocząć się od delikatnego poklepania wodą po plechach maluszka. Mając niemowlę w chuście zadanie jest dla ciebie dużo łatwiejsze i dla dziecka, które czując twoją bliskość nie stresuje się tak nowym otoczeniem.

 

Pamiętaj, że pluskanie w wodzie to dla maluszków niesamowita frajda oraz sposób na spędzie wspólnie czasu.

Miłej zabawy!

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.