28
Jul

Dziecko mruga oczami: częste mruganie i zaciskanie powiek – o czym świadczy?

2020-07-29 19:27:04 |
Odsłon 14632 |

Wyjaśniamy, co kryje się za częstym mruganiem oczami u dzieci i jak można im pomóc się z tym uporać?

Mruganie oczami u dziecka – przyczyny zdrowotne, które się za tym kryją

Niewątpliwie każdy rodzic bacznie obserwuje na co dzień swoją pociechę, aby zadbać o jej zdrowie i prawidłowy rozwój psychoruchowy. Dzięki temu w porę może zauważyć pewne symptomy, które – choć bywają niepokojące – pozwalają we właściwy i przede wszystkim szybki sposób zareagować i pomóc swojemu maluchowi. Jednym z takich objawów może być zwłaszcza częste mruganie oczami u dziecka, któremu nierzadko towarzyszy też mocne zaciskanie powiek.

 

Dziecko często mruga oczamiPrzeważnie nasila się to w trakcie oglądania przez pociechę bajek przed ekranem telewizora lub monitorem komputera. Szczególnie gdy maluszek spędza w ten sposób dużą część czasu, ale nie tylko. Również i źle dobrane zabawki, które wyróżniają się wręcz oślepiającymi efektami świetlnymi, mogą powodować to, że dziecko mruga oczami, kiedy się nimi bawi. Niemniej jednak jest to najczęściej problem, który nie zawsze pojawia się u kilkulatków wyłącznie podczas długotrwałego oglądania bajek czy grania na komputerze lub smartfonie.

 

Przeważnie bywa i tak, że mruganie oczami u dzieci można zauważyć w trakcie ich normalnego funkcjonowania, np. przy spożywaniu posiłków czy codziennej zabawie bez udziału szklanego ekranu. Oczywiście przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka.

 

A mianowicie:

 

  • Stopniowa utrata wzroku lub wrodzona wada. Mruganie ma często swoje źródło w postępującej wadzie wzroku, która sprawia, że maluch coraz gorzej widzi, a jego widzenie traci pożądaną ostrość. Znamienne dla niej są także inne dodatkowe i bardzo charakterystyczne oznaki jak m.in. to, że maluszek bez ciągłego zbliżania swojej twarzy do książeczek czy ekranu telewizora nie potrafi ujrzeć dokładnie tego, co znajduje się na obrazku lub w oglądanej bajce.

 

Można również odnieść wrażenie, że nasza pociecha nie potrafi dostrzegać rzeczy, które są w nieco dalszej od niej odległości, a widzi głównie przedmioty z bardzo bliska. Co znamienne przy mruganiu oczami u 3 latka lub starszego dziecka, które wynika z wady wzroku, to jest ona nierzadko połączona z nadmierną nerwowością. Zwłaszcza można zauważyć przy wykonywaniu przez malucha czynności, do których przydatny jest sprawny ten zmysł, a więc np. przy różnego rodzaju pracach plastycznych, dopasowaniu poszczególnych elementów układanek oraz w trakcie czytania bądź nauki pisania.

 

  • Nietypowy stan zapalny spojówek, który u niektórych dzieci może przebiegać bez charakterystycznego zaczerwienienia białka oka lub pojawiającej się przy tym żółtawo-białawej wydzieliny (ropy), jaka zbiera się w jego kąciku. Jednakże występuje przy tym uporczywe swędzenie, a także bolesne przesuszenie śluzówki, która z kolei wywołuje ze strony organizmu reakcję w postaci nadmiernego mrugania i zaciskania powiek u dziecka.

 

Jest to w pewnym sensie mechanizm obronny, który ma na celu w choć minimalnym stopniu dać odpowiednie nawilżenie oka, które jest niezbędne do regeneracji jego śluzówki i przywrócenie prawidłowego stanu sprzed choroby. Warto przy tym również rozróżnić, że zapalenie spojówek może być spowodowane wirusem albo alergią, czyli być wirusowe bądź alergiczne. W zależności od rodzaju do wyleczenia stosuje się inne krople do oczu.

 

  • Ukryta alergia bądź nietolerancja pokarmowa. Rzadko kto może zdawać sobie sprawę, że mruganie oczami u dziecka dwuletniego lub nieco młodszego może mieć podłoże alergiczne. Jednak jest to dość powszechna przyczyna, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że u maluchów w tym wieku nie można jeszcze wykonać wiarygodnych testów na alergię. Dlatego rodzice muszą często sobie radzić metodą prób i błędów, żeby sprawdzać, co może uczulać ich pociechę.

Co zrobić, gdy zauważymy częste mruganie i zaciskanie powiek u dziecka?

Dziecko często mruga oczamiA o czym świadczy częste mruganie oczami? To przede wszystkim jasny sygnał, że dziecko próbuje poprzez nie poprawić ostrość swojego widzenia, żeby mogło lepiej dojrzeć otaczającą go rzeczywistość i zobaczyć szczegóły. A jak zostało to już wcześniej wyjaśnione – przyczyn jest przynajmniej kilka i w zależności od ich rodzaju trzeba zastosować różne postępowanie.

 

  1. Jeśli podejrzewamy, że mruganie oczami u dzieckajest spowodowane wadą wzroku, to konieczne będzie odwiedzenie okulisty, który w gabinecie przeprowadzi stosowne badania. Jeśli zostanie ona wykryta, to często nieodzowne staje się zastosowanie specjalnych okularów korekcyjnych.

 

  1. Natomiast gdy mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem spojówek, to czasami wystarczy jedynie wizyta u pediatry, który po zdiagnozowaniu tej choroby przepisze odpowiednie krople, które pomogą maluszkowi.

 

  1. Tymczasem kwestię ukrytej alergii, która może być przyczyną mrugania i zaciskania powiek, to warto sprawdzić już u alergologa.

 

Powszechny tik nerwowy – mruganie oczami u dziecka

Nie można przy tym zapominać jeszcze o jednej przyczynie, która może nam wyjaśnić, dlaczego dziecko mruga oczami, zwłaszcza gdy pod względem okulistycznym wszystko jest w porządku, a także nie istnieje podejrzenie nietolerancji pokarmowej. Może to być swoisty tik nerwowy, który pojawia się u malucha głównie w wyniku sytuacji stresowych, a nie np. przez cały czas w ciągu dnia.

 

Warto przy tym wiedzieć, że wtedy mruganie oczami jest niekontrolowane przez pociechę, a w dodatku towarzyszą mu inne nieświadome ruchy ciała, np. głowy czy kończyn. A sam maluch nawet nie zdaje sobie z nich sprawy. Z jednej strony to, że dziecko często mruga oczami może mieć typowo podłoże emocjonalne, ale z drugiej – tego typu tik nerwowy może być związany z genetycznym zespołem Tourette'a bądź padaczką (epilepsją), która jest neurologicznym schorzeniem.

 

Niezbędna jest tutaj konsultacja z neurologiem dziecięcym. Tymczasem tiki nerwowe, które ujawniają się u malucha w stresie i wynikają z problemami emocjonalnymi, dobrze omówić z psychologiem. A w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią terapię, która pomoże uporać się dziecku z mimowolnym mruganiem oczu i zaciskaniem powiek.

Autor artykułu:

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

 

 

 

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.