30
Apr

Czy noworodek może pić wodę, od kiedy ją podawać i na czym polega dopajanie niemowląt?

2019-04-30 17:06:42 |
Odsłon 3989 |

Czy pojenie noworodka wodą w pierwszych miesiącach życia jest konieczne? Podpowiadamy też, czym powinna wyróżniać się zdrowa woda dla niemowląt.

Czy noworodek może pić wodę, od kiedy ją podawać i na czym polega dopajanie niemowląt? Woda dla noworodka – czy jest mu niezbędna do życia na jego początkowym etapie?

Bardzo często młode mamy, szczególnie gdy przyszło na świat ich pierwsze maleństwo, zastanawiają się nad kluczową dla nich sprawą, czy noworodek może pić wodę? A jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, to na pewno chciałyby wiedzieć, jaka powinna ona być, żeby nie zaszkodzić nowo narodzonemu maleństwu.

Jeszcze do niedawna zarówno położne, jak i lekarze pediatrzy zalecali matkom dopajanie noworodka wodą na co dzień w niewielkich ilościach. A w szczególności należało dodatkowo uzupełniać płyny maleństwu w trakcie trwania uciążliwych upałów oraz podczas choroby przy wysokiej gorączce, biegunce oraz wymiotach. W głównej mierze miało to na celu ochronić najmłodsze pociechy przed odwodnieniem, które – zwłaszcza u noworodków i najmniejszych dzieci – niesie ze sobą ogromne ryzyko i może stanowić duże zagrożenia życia i zdrowia maluszka.

Jednakże w dzisiejszych czasach ogólne zalecenia na interesujący nas temat dopajania niemowlaka wodą uległy znaczącej zmianie, więc warto się z nimi dogłębnie zapoznać. Generalnie można przyjąć, że każdy noworodek może ją pić, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że nie zawsze jest to niezbędne i konieczne.

 • -Dla przykładu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zaleca pojenia noworodka wodą, gdy jest on wyłącznie karmiony piersią i to przez jego pierwsze pół roku życia.
 • -Identycznie sprawa wygląda, gdy maleństwo dostaje na przemian mleko matki i mieszankę modyfikowaną.
 • -Obecnie również nie trzeba podawać wody niemowlakowi, gdy jest on karmione tylko specjalnie dostosowanym do niego mlekiem. Choć na pewno w tym przypadku jest ona potrzebna do przygotowania pokarmu z mlecznej mieszanki modyfikowanej, która też w pewnej mierze uzupełnia płyny u pociechy.

Niemniej jednak istnieją pewne sytuacje, w których przepajanie niemowlaka może okazać się koniecznie, zwłaszcza przy sztucznym sposobie karmienia.

 

Dopajanie niemowląt w praktyce – na czym ono właściwie polega i jakie są aktualne wytyczne na ten temat?

A zatem nie zawsze jest to oczywiste dla młodych rodziców, czy niemowlę może pić wodę, zwłaszcza kiedy zewsząd słyszą różne opinie na ten temat. Tym bardziej, że nasze mamy i babcie oraz niektóre położne nadal kierują się starą zasadą, że pojenie noworodka jest niezbędne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Jednak czy słusznie?

Współcześnie wiele zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki jest karmione maleństwo. To właśnie ono w głównej mierze decyduje o tym, czy podawać wodę niemowlakowi i kiedy należy go dodatkowo dopajać.

 

Przyjrzyjmy się podstawowym sposobom karmienia maluszka, aby wiedzieć, czy będzie mu potrzebne picie uzupełniających płynów:

 • -Po pierwsze, przy wyłącznym karmieniu piersią, szczególnie trwającym przez pierwsze pół roku, gdy maleństwo wypija tylko mleko mamy, nie jest wtedy konieczne dopajanie niemowlaka wodą. Nawet dotyczy to wyjątkowych sytuacji, gdy na zewnątrz panują upalne dni, ponieważ naturalny pokarm inteligentnie dopasowuje się do aktualnych potrzeb noworodka. Jedynie należy wtedy o wiele częściej proponować maluszkowi pierś, aby mógł uzupełnić brakujące zapasy wody.
 • Co więcej, można też łatwo zauważyć, że w upały niemowlę samo domaga się mleka matki więcej razy niż w dni o normalnej temperaturze otoczenia, ale i pije krótko. Dzieje się tak dlatego, że głównym składnikiem pokarmu z piersi jest właśnie woda. Wobec tego naturalne karmienie zaspokaja u noworodka w pierwszej kolejności pragnienie, a następnie głód, gdy mleko staje się bardziej treściwe w swojej konsystencji.
 • Jednakże nieco inaczej wygląda sytuacja przy rozpoczęciu rozszerzania diety malucha o nowe pokarmy, bo wtedy nawet przy wyłącznym karmieniu piersią dopajanie niemowlaka wodą jest konieczne. Warto zaproponować mu ją po skończonym posiłku. Natomiast aby nie zaburzyć prawidłowego odruchu ssania u bobasa, lepiej podawać wodę w nowoczesnym kubku niekapku zamiast w klasycznej butelce ze smoczkiem.

 

 • -Tymczasem dopajanie niemowląt karmionych w sposób mieszany lub wyłącznie mlekiem modyfikowanym jest uzależnione głównie od tego, czy u maluszka występuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę i inne płyny. Najprościej można to rozpoznać m.in. po wyglądzie stolca, który powinien być luźniejszy niż twardy i bardziej zbity. W tym ostatnim przypadku lepiej podać trochę wody maluszkowi, zwłaszcza gdy zauważymy u niego problemy z wypróżnianiem i zrobieniem kupki.
 • I co najważniejsze, pojenie noworodka karmionego mieszanką modyfikowaną jest niezbędne w trakcie trwających na zewnątrz upałów. Ponadto dopajanie niemowląt w takich momentach jest przede wszystkim uzasadnione tym, że wtedy u maluszka jest wydalana z ciała woda podczas pocenia się jego skóry oraz razem z moczem i stolcem. Natomiast u najmłodszych pociech jej zbyt duży ubytek w organizmie może skutkować odwodnieniem, które jest groźne dla noworodków i małych dzieci.

 

Ile wody dla niemowlaka jest potrzebne?W związku z tym warto też zadać sobie pytanie, ile wody dla niemowlaka jest potrzebne, aby zadbać o jego właściwe nawodnienie?

Przyjmuje się, że maluchy o wadze poniżej 10 kg potrzebują mniej więcej 1 litr dodatkowych płynów. Jednak pamiętajmy o tym, że jej dobowa dawka wody i innych napojów przyjmowanych w ciągu całej doby nie może przekroczyć 1,5 litra.

Inaczej jej przekroczenie może spowodować u noworodka tzw. zatrucie i zaburzyć w ich organizmie prawidłową gospodarkę mineralną oraz skutkować innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. Ponadto według szczegółowych wytycznych zawartych w ''Normy żywienia dla populacji polskiej'' – nowelizacji Instytutu Żywności i Żywienia z 2012 roku w rozdziale ''Woda i elektrolity'' M. Jarosza dzienne spożycie wody dla niemowląt jest zalecane w następujących ilościach:

 • -noworodki od 0 do 0,5 roku życia potrzebują od 100 do 190 ml wody na dobę;
 • -natomiast niemowlęta w drugim półroczu życia do ukończenia pierwszego roku – od 800 do 1000 ml wody na dobę.

 

 

 

 

Co do picia dla niemowlaka? Kilka słów o wyborze najlepszej wody dla noworodka

Gdy już dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, od kiedy woda dla noworodka jest wskazana i można – a nawet i w niektórych sytuacjach trzeba – poić nią maluszka, warto skoncentrować się na jej właściwym wyborze. Z całą pewnością należy zatroszczyć się o jej jak najlepszą jakość.

 

Współcześnie przy dopajaniu niemowląt można podać następujące rodzaje wód:

 • -Jedną z najlepszych opcji jest źródlana woda niegazowana niskomineralizowana z niewielką zawartością minerałów oraz śladowymi ilościami sodu. Natomiast wody o średnim i wysokim stopniu mineralizacji nie są polecane dla noworodków ani niemowląt, ponieważ mogą niepotrzebnie spowodować u maluszka nadmierne obciążenie nerek oraz działać destrukcyjnie na jego niedojrzały jeszcze układ pokarmowy. I co najważniejsze, gdy zdecydujemy się na dopajanie noworodka wodą butelkową, to koniecznie wybierajmy spośród nich te, które posiadają certyfikat Centrum Zdrowia Dziecka oraz są polecane przez Instytut Matki i Dziecka.
 • Nie zapominajmy też o tym, żeby odpowiednio przechowywać otwartą butelkę, którą należy jak najszybciej wykorzystać. I to na pewno przed upływem 24 godzin od otwarcia, zanim w wodzie przeznaczonej dla maleństwa zaczną się namnażać niebezpieczne bakterie. Z pewnością nie jesteśmy w stanie zużyć jej w całości za jednym zamachem, więc trzeba koniecznie schować ją w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki. Niska temperatura sprawi, że woda w butelce zachowa jak najdłużej swoje pierwotne właściwości. Co więcej, uniemożliwia ona rozwijanie się szkodliwych dla zdrowia niemowlęcia bakterii i drobnoustrojów. Dla większej pewności można ją przegotować, gdy od jej otwarcia minęło już 12 godzin.

 • -Woda przegotowana dla niemowlaka, którą czerpiemy z domowego kranu, jest obecnie również bardzo polecana do pojenia noworodków i najmłodszych pociech. Tym bardziej, że współcześnie spełnia ona najwyższe standardy i wymogi jakościowe, a także jest o wiele lepsza niż dawniej. Niemniej jednak podając wodę z kranu niemowlętom, to warto ją wcześniej odpowiednio przygotować. Wobec tego najlepszym sposobem jest jej przegotowanie i to bez przykrywania, ponieważ wtedy razem z unoszącą się parą wodą ulotni się znajdujący się w niej chlor.

 

 • -Ponadto innowacyjnym i przede wszystkim dostępnym dla każdego rozwiązaniem na przygotowanie zdrowej wody z kranu przeznaczonej do dopajania niemowląt,jest jej przefiltrowanie. Zapewni nam ono jej właściwe oczyszczanie z wszelkich niebezpiecznych związków chemicznych i metali ciężkich. Można wykorzystać do tego ogólnodostępne specjalne dzbanki z wkładem filtrującym, o którego regularnej wymianie należy zawsze pamiętać.
 • Lepiej przygotowywać ją wtedy na bieżąco. Chociaż istnieje również możliwość zamontowania w kuchni przy pomocy fachowca specjalnego kranu, z którego będzie płynąć przefiltrowana woda. Jednak też i tutaj konieczna będzie od czasu do czasu wymiana filtra przez odpowiednio wyszkoloną do tego osobę, aby w dalszym ciągu cieszyć się wysokiej jakości wodą, która jest oczyszczana z niebezpiecznych substancji.

 

Wybór konkretnej wody, którą będziemy podawać noworodkowi, zależy głównie od nas samych i naszych preferencji. Każda podana wyżej opcja ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony źródlana woda butelkowana spełnia odgórnie ustalone wysokie wymogi jakościowe, szczególnie gdy są one potwierdzone przez Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.

A z drugiej – woda przegotowana dla niemowlaka z kranu, która została dodatkowo przefiltrowana, jest również zdrowym rozwiązaniem, gdy będzie konieczne dodatkowe pojenie noworodka. Choć jej przewagą nad wodą w plastikowych butelkach jest z pewnością fakt, że nie jest ona tak kosztowna dla portfela rodziców, jak i to, że w ten sposób możemy przy okazji zatroszczyć się też o nasze naturalne środowisko, w którym będą żyć też i nasze pociechy.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.