Kategorie

Chipsy, orzeszki ziemne i fast foody w ciąży: czy można jeść przekąski w stanie błogosławionym?

Masz ochotę na chipsy w ciąży lub inne przekąski? Podpowiadamy, które z nich można jeść, a jakich lepiej unikać.

Chipsy, orzeszki ziemne i fast foody w ciąży: czy można jeść przekąski w stanie błogosławionym?

Każda przyszła mama powinna zadbać o swoją dietę, która koniecznie musi być urozmaicona i bogata w różnego rodzaju pożywienie. Wszystko to, żeby dostarczyć własnemu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii oraz składników odżywczych, dzięki którym płód będzie mógł rozwijać się prawidłowo. Niemniej jednak u kobiet w stanie błogosławionym pojawia się często ogromna chęć na zjedzenie chipsów lub popularnych i łatwo dostępnych fast foodów. Czy jednak tego rodzaju przekąski w ciąży są wskazane i można je spożywać bez wyrzutów sumienia?

Chipsy w ciążyCzy można jeść chipsy w ciąży?

  • Przeważnie ochota na chipsy w ciąży u kobiet spodziewających się dziecka bywa niezwykle duża.
  • Dzieje się zapewne z tego powodu, iż są one bardzo kaloryczne, a jak wiadomo – w stanie błogosławionym zwiększa się zapotrzebowanie na kalorie.
  • Oprócz tego klasyczne chipsy solone czy dostępne w różnych kombinacjach smakowych są same w sobie niesamowicie kuszące i trudno się im oprzeć.
  • Szczególnie gdy już wcześniej przyszła mama lubiła podjadać tego typu przekąski między głównymi posiłkami lub w trakcie oglądania filmów.
  • Niemniej jednak czipsy w ciąży nie są zalecane, a nawet naukowcy przestrzegają każdego przed ich nadmiernym spożyciem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ szkodzą one poważnie zdrowiu.
  • I co najważniejsze, zwłaszcza dla kobiet w stanie błogosławionym, oprócz wysokiej kaloryczności, to nie mają one żadnych wartości odżywczych.

 

A oprócz tego chipsy:

  •  zawierają niebezpieczne dla ludzkiego organizmu tzw. utwardzone tłuszcze trans. Ich spożywanie jest jedną z przyczyn wzrastania złego cholesterolu LDL, a tym samym doprowadzają do zmniejszenia dobrego cholesterolu HDL.
  • W konsekwencji może doprowadzić to do pojawienia się miażdżycy naczyń tętniczych oraz innych schorzeń związanych z układem krążenia. Szczególnie dotyczy to serca, gdyż pogarszają jego pracę.
  • Z kolei mocno solone chipsy w ciążysprawiają, że w organizmie przyszłej mamy może dojść do zatrzymywania się wody, a rezultatem będą m.in. opuchnięte kończyny dolne. Ponadto nadmiar soli sprzyja nadciśnieniu, które w stanie błogosławionym może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.
  • W dodatku w czipsach jest najczęściej obecny chemiczny związek nazywany akrylamidem, który według badaczy i naukowców może być powodem zwiększonej ilości zachorowań na nowotwory. Co więcej, uważa się, iż posiada on również negatywne oddziaływanie na układ nerwowy i może go również uszkodzić u płodu, gdy dostanie się do niego przez łożysko.
  • Natomiast nadmierna zawartość tłuszczu oraz złej jakości olej używany przy ich produkcji są jednymi z przyczyn nadwagi i otyłości, a także powszechnych chorób cywilizacyjnych takich jak chociażby cukrzyca (głównie typu 2) bądź poważnych problemów ze strony układu krążenia.

Chipsy a dziecko:

W związku z powyższym jedzenie chipsów w ciąży, zwłaszcza w dużych ilościach,może źle wpływać nie tylko na ogólne zdrowie przyszłej mamy, ale i rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa, które:

  • może nie otrzymywać wystarczającej porcji składników mineralnych i być niedożywione, a przez to urodzić się z niską wagą;
  • istnieje ryzyko, że po urodzeniu dziecko będzie mieć mniejszy obwód głowy, co może skutkować problemem neurologicznym w kontekście tzw. wieku rozwojowego, który może być opóźniony;
  • jest też narażone na inne schorzenia zdrowotne, które mogą ujawnić się na późniejszym etapie życia, w tym na cukrzyce bądź choroby układu krążenia i nawet wady serca.

 Zatem odpowiedź na pytanie, czy w ciąży można jeść chipsy,wydaje się być oczywista. Jednak nie oznacza to, że przyszła mama musi całkowicie zrezygnować z ich jedzenia, ale z pewnością należy zachować przy tym sporo umiaru.

Orzeszki orzechy w ciążyPrzede wszystkim umiar i zdrowy rozsądek

  • Można raz na jakiś czas spróbować jednego lub paru czipsów, ale pod kilkoma warunkami.
  • Zwróćmy baczną uwagę na ich jakość oraz skład, który powinien być jak najprostszy i nie zawierać sztucznych konserwantów ani barwników.
  • Sprawdźmy i oceńmy zawartość ilości soli, tłuszczu oraz cukru, ponieważ nie powinno być ich za dużo w diecie kobiety ciężarnej.
  • Najlepiej wybierać chipsy, które nie są zbyt tłuste ani nadmiernie solone.

 

Niemniej zachowując wszystkie te środki ostrożności, pamiętajmy, żeby znacząco ograniczyć ilość tego typu niezbyt zdrowych przekąsek nie tylko w stanie błogosławionym, ale i później. Ponadto ciekawą alternatywą dla chipsów są chrupki kukurydziane w ciąży, które są chociaż bogate w błonnik.

Orzeszki ziemne w ciąży – jeść czy nie?

Kolejnym rodzajem przekąski są orzechy ziemne w ciąży, które u niejednej przyszłej mamy mogą budzić wątpliwości. Chociaż z jednej strony są one dobrym źródłem białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych witamin i składników mineralnych takich jak:

  • magnezu, który ma właściwości przeciwskurczowe i wpływa pozytywnie na układ nerwowy
  • potasu
  • żelaza, które zapobiega w anemii
  • kwasu foliowego, tak potrzebnego na początku ciąży
  • wapnia
  • czy błonnika, który pomaga przy zaparciach, czyli jednej z najczęstszych dolegliwości błogosławionego stanu
  • to bardzo często bywają też dość silnym alergenem.
  • niemniej ze względu na liczne właściwości prozdrowotne są nawet wskazane dla kobiet ciężarnych
  • i tak większość przyszłych mam stara się ich unikać w swojej diecie w obawie, że u ich dziecka pojawi się uczulenie i alergia pokarmowa na orzechy.

 

Czy słusznie?

 

Obecnie przeprowadzone liczne badania nad dietami eliminacyjnymi dowodzą, iż orzeszki solone w ciąży nie potwierdzają zależności pomiędzy spożywaniem przez nie alergenów a zwiększeniem ryzyka pojawienia się alergii u malucha.

 

Wręcz przeciwnie, ponieważ spożywanie ich niewielkich ilości przez kobietę może właśnie go zmniejszyć. Warto jednak wiedzieć, że nie można jeść zbyt dużo orzeszków ziemnych w ciąży, ponieważ mogą spowodować zbyt duży przyrost masy ciała. I lepiej wybierać je w wersji bez dodatku soli.

Fast food w ciążyFast food w ciąży – czy frytki, hamburger, kebab albo pizza są dozwolone?

Hamburger i kebab w ciąży to rodzaje fast foodów, których należy unikać, ponieważ są to tylko puste kalorie i brak w nich cennych składników odżywczych. A ponadto są one bogate w tłuszcz i sól, których dużych ilości powinna unikać w diecie przyszła mama.

Tymczasem pizza w ciąży stanowi pewien wyjątek, zwłaszcza gdy upieczemy ją w domu z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów. Trzeba jednak bacznie przyjrzeć się temu, z czego konkretnie będziemy korzystać do jej przygotowania.

 

 

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

W ciąży zakazane jest jedzenie serów pleśniowych, które są popularnym dodatkiem do pizzy, ani tym bardziej surowego salami ze względu na ryzyko zarażenia niebezpieczną dla płodu bakterią tzw. listerią. Jeśli jednak w naszej pizzy będzie dużo warzyw i wysokiej jakości wędliny, to możemy od czasu do czasu zjeść ją w stanie błogosławionym.

Autor artykułu:

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

 

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.