Kategorie

Bunt roczniaka i półtorarocznego dziecka: ataki złości i napady histerii – skąd się biorą i jak sobie poradzić?

Wyjaśniamy, skąd pojawia się bunt jednolatka. I przedstawiamy kilka sprawdzonych porad, jak przetrwać ataki złości u rocznego dziecka.

Bunt roczniaka i półtorarocznego dziecka: ataki złości i napady histerii – skąd się biorą i jak sobie poradzić?

Pierwszy bunt dziecka po skończonym roczku – normalny etap w rozwoju malucha, na którego przeżycie trzeba znaleźć odpowiedni sposób

Dla niemalże wszystkich rodziców wychowanie rocznego dziecka staje się ogromnym wyzwaniem. Szczególnie gdy maluszek po swoich pierwszych urodzinach zmienia się z rozkosznego bobasa w coraz bardziej samodzielnego małego człowieka, który nagle ma potrzebę spróbowania wszystkiego, co wydaje się dla niego niezwykle atrakcyjne. Niemniej jednak nie możemy zgodzić się na każdy pomysł naszej pociechy, chociażby ze względu na jej bezpieczeństwo, co nierzadko spotyka się z jej niezadowoleniem okraszonym przeważnie płaczem lub atakiem prawdziwej histerii.

We współczesnych czasach bunt jednolatka coraz częściej przestaje być tematem tabu wśród młodych rodziców, którzy szukają sprawdzonej metody na jego spokojne przeżycie i ograniczenie ataków złości u rocznego dziecka do minimum. Z jednej strony jest to jak najbardziej naturalny etap w rozwoju maluszka, który pozwala mu na większe usamodzielnienie się od opiekunów i przede wszystkim na prawidłowe dojrzewanie, aby stać się w przyszłości odpowiedzialnym dorosłym człowiekiem. Tymczasem bunt roczniaka jest trudnym okresem zarówno dla samego dziecka, jak i jego najbliższego czy dalszego otoczenia.

Wobec tego warto spróbować zrozumieć, co wtedy przeżywa nasza pociecha, a przy tym podjąć pewne kroki, żeby ułatwić codzienną współpracę z nią:

  • Trzeba mieć na względzie fakt, że histeria u rocznego dziecka wynika w głównej mierze z jego chęci stania się samodzielnym, na co nie zawsze pozwalają mu najbliżsi z różnych ważnych powodów, z których głównym jest ochrona go przed niebezpieczeństwem.

  • Oprócz tego maluch może się frustrować, gdy nie wychodzą mu jeszcze niektóre czynności, które chciałby wykonać, ale nie posiada do nich jeszcze na tyle rozwiniętych umiejętności, aby się mu to udało.

  • Jednakże na większość problemów związanych z pierwszym buntem dziecka istnieją sprawdzone rozwiązania, które mogą pomóc w jego łatwiejszym przetrwaniu. Bez wątpienia skorzystają na tym zarówno sami rodzice, jak i ich pociecha. Podpowiadamy, jak radzić sobie ze złością rocznego dziecka w zależności od konkretnej sytuacji, a także przedstawimy kilka pomysłów na jej zapobieganie.

Bunt malucha i histeria przy zmianie pieluchy – praktyczne wskazówki dla rodziców


książka pozytywna dyscyplina 0-3
Pierwsze trzy lata dziecka wydawnictwa Pozytywna Dyscyplina. Zobacz wszystkie książki Wydawnictwa w naszym sklepie


  • Przeważnie początki rozpoczynającego się właśnie buntu rocznego dziecka można dostrzec jeszcze na długo przed skończeniem przez niego pierwszych urodzin. Jednym z pierwszych sygnałów może być nagła histeria przy zmianie pieluchy lub w trakcie prób przebierania pociechy, a także ubierania na spacer.

  • Niewątpliwie nasilone protesty maluszka i ciągłe wyrywanie się rodzicowi podczas wykonywania tego typu czynności jest bardzo męczące dla obu stron.

  • Bardzo często pociecha pochłonięta dobrą zabawą nie zamierza jej przerywać, żeby dać zmienić sobie brudną pieluszkę lub właśnie w tym momencie ubrać się i wyjść na spacer. Dlatego też dobrze jest zawczasu poinformować pociechę, że będzie musiała na chwilę skończyć się bawić, bo trzeba będzie się przebrać, itd. Jednak niezależnie od tego, czy roczne dziecko płacze przy zmianie pieluchy lub dostaje ataku złości, dobrym rozwiązaniem jest próba odwrócenia jego uwagi w  innym kierunku w trakcie przewijania.

  • Dla przykładu można zająć maluszka ciekawą zabawką lub innym pożądanym przez niego przedmiotem, a my jako opiekunowie zyskamy na czasie i będziemy mogli w spokoju przewinąć go.

  • Innym pomysłem może być próba zabawienia pociechy interesującą opowieścią lub zaśpiewaniem jej ulubionej piosenki. A jeśli maluch bardzo niecierpliwi się w trakcie zmiany pieluszki, zawsze można zrezygnować z niej na rzecz specjalnych majteczek pieluszkowych, które szybciej się zakłada i ściąga. Natomiast gdy powodem jest niechęć do leżenia przy przewijaniu, można zrobić to na stojąco.

Co zrobić, gdy na co dzień 1,5 roczne dziecko jest bardzo nerwowe i jak można mu pomóc?


markery stempelkowe
Markery stempelkowe do malowania. Sprawdź je tutaj!

 

Niewątpliwie bunt 1,5 rocznego dziecka również jest bardzo trudny. I to zarówno dla niego samego, jak i jego rodziców, którzy nie zawsze wiedzą, w jaki sposób można mu pomóc w tym ciężkim dla niego okresie. Niemniej jednak podobnie jak przy nerwowym rocznym dziecku warto zastosować się do kilku przydatnych wskazówek, które pozwolą na złagodzenie lub nawet zapobiegnięcie częstym atakom złości u półtorarocznego malucha:

  • Stały rytm dnia i wieczorne rytuały przygotowujące do snu. Dla niemowląt i małych dzieci bardzo istotne jest dbanie o regularne wykonywanie kolejnych czynności w ciągu całej doby. To gwarantuje im przede wszystkim tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że mniej więcej się orientują, jak będzie wyglądać ich dzień. Dlatego też postarajmy się o podawanie poszczególnych posiłków lub wychodzenie na spacery w wyznaczonych porach, do których maluszek jest przyzwyczajony.

  • Równie istotne jest tutaj kładzenie pociechy do spania o podobnej godzinie, a zanim to zrobimy – o wcześniejsze wykonanie cowieczornych rytuałów jak jedzenie kolacji i wyciszająca kąpiel. Gdy ustalimy dziecku stały rytm dnia i będziemy się go konsekwentnie trzymać, to możemy oczekiwać od niego większej chęci współpracy. Tym bardziej, że będzie ono samo wiedzieć, kiedy trzeba będzie się ubrać na spać albo powoli kończyć zabawę, żeby szykować się już do snu. W innym przypadku, gdy zaburzymy maluszkowi wcześniej ustalony plan dnia, możemy z pewnością spodziewać się pojawienia złości u rocznego dziecka i starszej pociechy, która jest w okresie nasilonego buntu.

  • Informowanie malucha z wyprzedzeniem o czekających go wydarzeniach. Bardzo ważne jest również przygotowywanie pociechy do różnych sytuacji, w których będzie miał uczestniczyć i nie tylko.

Dotyczy to m.in.:

  • udziału w różnych uroczystościach,
  • wizyty u lekarza lub zakupów w sklepie,
  • a nawet i wycieczki na pobliski plac zabaw w ramach spaceru.

 

Dobrze to widać zwłaszcza na ostatnim przykładzie, gdy chcielibyśmy wracać już do domu na obiad, ale nasz maluszek świetnie się bawi w piaskownicy czy na huśtawce i ani myśli zakończyć zabawy. Nic zatem dziwnego, że podjęte próby natychmiastowego zabrania go z placu zabaw sprawiają, że nasze 1,5 roczne dziecko krzyczy lub dostaje przy innych spektakularnego ataku histerii, która jest nie do opanowania. Dlatego też jedynym rozwiązaniem jest wcześniejsze powiadomienie pociechy, żeby jeszcze trochę się pobawiła, bo za chwilę będziemy musieli wrócić. Pamiętajmy tylko, że małe dzieci nie mają jeszcze takiego poczucia czasu jak my dorośli, więc trzeba im bardziej obrazowo to wytłumaczyć, np. poinformować, że jeszcze zbudujemy dwie babki z piasku albo parę razy zjedziemy ze zjeżdżalni i opuszczamy plac zabaw. Natomiast do przygotowania maluszka do uroczystej wizyty u rodziny lub w przychodni można wykorzystać czytanie książeczek, które w przystępny dla dziecka sposób poruszają tego typu tematy.

 

 

Pozostawienie maluszkowi możliwości wyboru.

  • Polega to głównie na tym, że pozwalamy swojemu dziecku na odrobinę samodzielności w kwestii decydowania o sobie na co dzień w kwestiach, które dla nas nie są aż tak istotne.

  • Natomiast dla pociechy jest to niezwykle ważne na drodze usamodzielniania się od opiekuna.

  • Nie wspominając już o tym, że najmłodsze dzieci chętniej współpracują z dorosłymi, gdy daje się im pewien wybór. Na przykład maluszek może zdecydować, w którą koszulkę woli się ubrać – żółtą lub niebieską, albo co zje na śniadanie – jajecznicę czy bułkę z serem?

  • Jedynie trzeba pamiętać o tym, żeby możliwości wyboru były ograniczone do dwóch lub   maksymalnie trzech propozycji. Inaczej dziecko może się pogubić w różnych proponowanych przez nas opcjach i zareagować na to płaczem lub złością.

 

Rozładowanie napiętej atmosfery kreatywną zabawą

  • Zdecydowanie bunt rocznego dziecka nie należy do najprzyjemniejszych okresów w życiu całej rodziny. To czas, w którym rodzicom złoszczącym się maluchom nie jest łatwo zachować spokój.

  • Szczególnie w momencie, gdy dziecko gryzie nas lub rodzeństwa i histerycznie płacze, a także nie chce współpracować przy wykonywaniu koniecznych czynności. Niemniej jednak jest jedna sprawdzona metoda, która pomaga maluszkom i ich rodzicom w trudnych chwilach, a jest nią wprowadzenie elementu zabawy przy codziennych obowiązkach.

  • Małe dzieci wręcz uwielbiają się bawić, dlaczego więc nie przekonać ich do tego, że poranne mycie się i ubieranie może być tak naprawdę świetną rozrywką? Gdy pociecha nie chce pójść do łazienki na wieczorną kąpiel, to można przekonać ją np. na przelot do niej samolotem w ramionach taty? Albo w trakcie przebierania się w nowe ubranie można pobawić się w poszukiwanie stopy dziecka, która schowała się w nogawce spodni, i spróbować ją wspólnie odnaleźć? Do wymyślania tego rodzaju zabaw konieczne jest użycie wyobraźni, która z pewnością podsunie nam dużo możliwości na zachęcenie maluszka do współpracy.

 

Ataki złości rozpatrujmy indywidualnie


naturalne montessori
Naturalne Montessori rozwijające kreatywność dziecka. Kliknij, aby zobaczyć.


  • Są to przykładowe rozwiązania, które mogą w pewnym stopniu zniwelować ataki złości u rocznego dziecka i starszej pociechy. Niemniej jednak warto pamiętać, że każdy maluszek jest indywidualną osobowością i zawsze należy bacznie obserwować swoją pociechę oraz wsłuchiwać się w jej potrzeby.

  • Również niektóre z wyżej wymienionych metod w jednym dniu mogą świetnie zadziałać, a w innych kompletnie się nie sprawdzić.

  • Dlatego też dobrze jest starać się być elastycznym i w twórczy sposób spróbować przetrwać bunt malucha.

  • Ponadto niezwykle istotne jest też ciągłe tłumaczenie maluchowi, które z jego zachowań są dopuszczalne do przyjęcia, a jakie nie będą tolerowane.

  • Wobec tego, gdy 1,5 roczne dziecko bije dla zabawy lub w złości, to w pierwszym odruchu powinniśmy przytrzymać jego rękę i spokojnie wyjaśnić mu, że nie wolno tak robić.

  • Następnie warto pokazać maluszkowi alternatywę dla jego zachowania w zależności od danej sytuacji.

  • Jeśli uderzanie traktował jako formę zabawy, to pokażmy mu, że lepszym pomysłem jest np. pogłaskanie po ramieniu osoby, którą uderzył.

  • Natomiast kiedy jest zły na siostrę lub brata, to zamiast ich bić, to może przelać swoje emocje na kartkę papieru za pomocą kredek lub pisaków.

 

Z całą pewnością zachowując spokój i będąc konsekwentnym wobec przechodzącego okres pierwszego buntu dziecka, możemy łatwiej go przetrwać.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.
Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >
© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.