03
Dec

Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu: co oznacza nadmierna ruchliwość płodu?

2019-03-12 12:42:47 |
Odsłon 17423 |

Jak interpretować bardzo ruchliwe dziecko przed porodem i w trakcie ciąży? Wyjaśniamy, jakie są tego główne przyczyny.

Kiedy dziecko jest najbardziej aktywne w brzuchu?

Przeważnie kobieta w ciąży może poczuć pierwsze ruchy maleństwa w swoim brzuchu w jej drugim trymestrze. Dzieje się to głównie pomiędzy 18. a 22 tygodniem. Jednakże jest to indywidualną sprawą każdej przyszłej mamy, która zależy przede wszystkim od kilku niezwykle istotnych czynników:

 • -Duże znaczenie ma przede wszystkim fakt, czy jest to pierwsza ciąża, podczas której najczęściej można zauważyć poruszającego się maluszka mniej więcej w 20. tygodniu jej trwania.
 • -Natomiast o wiele wcześniej z pewnością poczuje je kobieta - wieloródka, która po raz kolejny spodziewa się dziecka. Z jednej strony wynika to z doświadczenia z pierwszej ciąży, co znacząco ułatwia rozpoznanie prawdziwych ruchów płodu. Ale i też  ma na to wpływ samo ukształtowanie mięśniówki macicy po porodzie, która nie jest już tak bardzo twarda jak przed urodzeniem maleństwa, a jej tkanki są na tyle miękkie i elastyczne, że łatwo rozpoznać kopnięcia.
 • -Również i przyszłe mamy o szczupłej sylwetce potrafią szybciej wyczuć pierwsze ruchy dziecka. Dlatego też nawet przy pierwszej ciąży mogą być one wyczuwalne jeszcze przed 20. tygodniem ciąży.
 • -Nie bez znaczenia jest także wielkość maluszka rozwijającego się w brzuszku. Przyjmuje się, że wszystkie dzieci do 12 tygodnia rosną w podobnym tempie. Natomiast po tym czasie wzrost płodu jest indywidualną kwestią.


Niemniej jednak odczuwanie pierwszych ruchów dziecka w drugim trymestrze ciąży nie oznacza wcale, że maluszek do tej pory był statyczny i w ogóle się nie ruszał. Po prostu był jeszcze za mały, żeby przyszła mama mogła je dokładnie poczuć.

 • -Lekarze zakładają, że płód już w 7., a najpóźniej w 8. tygodniu ciąży rozpoczyna swoje próby z trenowaniem mięśni. Natomiast jego ruchy w tym czasie można podejrzeć chociażby w trakcie standardowego badania USG w gabinecie ginekologicznym.
 • -Dla przykładu ruchliwe dziecko w 12 tygodniu ciąży na ekranie monitora jest wręcz standardem, ponieważ jest już w stanie poruszać swoimi rączkami i nóżkami.
 • -Z kolei w piątym miesiącu maluch jest na tyle silny i w miarę duży, że przyszła mama bezbłędnie odczuje, jak fika w brzuchu, choć najpierw jego ruchy są subtelne jak delikatne dotknięcie motyla. To przełomowy moment, od którego w sposób regularny kobieta ciężarna będzie odczuwać poruszającą się w jej ciele malutką pociechę. Ponadto właśnie wtedy można poczuć, jak bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu potrafi być, na co wpływ mają różnorakie przyczyny.
 • -Niemniej największa aktywność płodu przypada na czas od 24. do 28. tygodnia ciąży, kiedy w macicy ma jeszcze dużo miejsca na urozmaiconą gimnastykę. Nie zapominając o tym, że maleństwo w brzuchu dostosowuje się też do aktualnego samopoczucia swojej mamy oraz wykonywanego przez nią wysiłku fizycznego.

 

Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu - co oznacza nadmierna ruchliwość płodu w poszczególnych tygodniach ciąży i jakie są jej najczęstsze przyczyny?Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu - co oznacza nadmierna ruchliwość płodu w poszczególnych tygodniach ciąży i jakie są jej najczęstsze przyczyny?

W związku z tym warto zwrócić uwagę na sytuacje, w których kobieta w ciąży wyczuwa bardzo ruchliwy płód. Zwłaszcza kiedy wydaje się, że maluszek wydaje się być niespokojny, ponieważ nigdy nie dzieje się to bez znaczącego powodu. Naturalnie nie zawsze oznacza to coś niepokojącego, szczególnie gdy zdajemy sobie sprawę, że rozwijające się w brzuchu maleństwo jest wrażliwe na ogólny stan fizyczny i psychiczny swojej mamy, a także na docierające z zewnątrz bodźce.

A zatem intensywne ruchy dziecka w 25 tygodniu ciąży i następnych świadczą w głównej mierze:

 • -o tym, że bobas jest bardzo wyczulony na bieżące uczucia i emocje rodzicielki. W zależności od ich rodzaju w ludzkim organizmie wydzielają się różne hormony jak adrenalina, która uaktywnia się przy odczuwaniu strachu, bądź kortyzol pojawiający się w sytuacjach stresowych. One przenikają przez łożysko do płodu, co oznacza, że maluszek niemalże identycznie tak jak mama odbiera jej zdenerwowanie lub stres. Ale też dotyczy to pozytywnych emocji, ponieważ dzidziuś czuje też, kiedy jest ona spokojna i szczęśliwa. Dlatego też bardzo ruchliwe dziecko w ciąży jest oznaką tego, że współodczuwa wszystkie stany emocjonalne ze swoją mamą, gdy ona się zdenerwuje lub przestraszy. Co więcej, przedostający się za pomocą łożyska do jego rozwijającego się organizmu kortyzol i adrenalina, sprawiają, że zaczyna być wtedy pobudzony i porusza się gwałtownie.

 

 • -Oprócz tego warto pamiętać, że bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu jest od razu po spożytym przez mamę posiłku, ponieważ dostaje wtedy prawdziwy zastrzyk energii. Dotyczy to zwłaszcza jedzonych przez kobietę w ciąży pokarmów z dodatkowymi węglowodanami, szczególnie słodkości, które sprawiają, że gwałtownie wzrasta poziom cukru we krwi. I co najważniejsze, jest to też dobry sposób na pobudzenie maluszka w późniejszych tygodniach ciąży, kiedy chcemy policzyć jego ruchy, a wydaje się być ''zaspany''.

 

 • -Natomiast gdy dziecko kopie w brzuchu w nocy i jest w tej porze najbardziej aktywne, to zapewne jest to wynikiem tego, że mama za dnia poprzez chodzenie łagodnie go kołysze, co działa na niego uspokajająco i...usypiająco. Tymczasem kiedy kobieta w ciąży położy się na wieczorny odpoczynek, to malec zaczyna się rozbudzać, bo nie czuje już kołysania. Podobnie jest też w ciągu dnia, gdy mama będzie chciała się zrelaksować, to wtedy może być pewna, że jej maleństwo bardziej się wtedy uaktywni.

 

 • -Nieco rzadziej zdarza się bardzo ruchliwe dziecko w 30 tyg ciąży, ponieważ jest to zazwyczaj czas, kiedy maluszek ma coraz mniej miejsca na robienie wymyślnych fikołków, a jego ruchy stają się coraz bardziej ustalone i charakterystyczne. Niemniej jednak dzidziuś jest już większy i silniejszy, więc jego kopanie może stać się dla przyszłej mamy bolesne, a także powodować pewien dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo ważne jest, aby najpóźniej od 28. tygodnia ciąży rozpocząć liczenie ruchów maleństwa i zwracanie bacznej uwagi nie tylko na ich ilość, ale i jakość. Niepokoić powinien nie tylko słabe ruchy lub ich brak, ale też ich zmiana na bardziej gwałtowniejsze. W każdym z wymienionych przypadków należy szybko skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

 

 • -Podobnie sytuacja wygląda, gdy zauważymy intensywne ruchy dziecka w 35 tygodniu ciąży oraz przed samym porodem. Nie trzeba martwić się na zapas, ale dla pewności i spokoju najlepiej skonsultować to ze specjalistą.

 

Jak uspokoić dziecko w brzuchu?

Powyżej przedstawione przyczyny, przez które jest bardzo ruchliwe dziecko w ciąży, są w większości związane z naturalnym rozwojem płodu. Aczkolwiek w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto rozwiać je w gabinecie lekarskim.

Niemniej jednak istnieją pewne sprawdzone sposoby na to, jak uspokoić dziecko w brzuchu, gdy zaczyna ruszać się gwałtownie:

 • -spróbujmy nawiązać kontakt ze swoim maleństwem za pomocą dotyku, który jest przez nie odczuwany przez powłoki brzuszne. Gdy dziecko staje się bardzo ruchliwe, to niekiedy wystarczy delikatnie położyć rękę na brzuchu i pogłaskać go, zwłaszcza w tym miejscu, w którym można wyczuć jego niespokojne ruchy. Płód potrafi się uspokoić pod wpływem dotyku mamy, ale i też czasami odpowie na niego delikatniejszym kopnięciem.

 • -Natomiast w chwilach, kiedy intensywne ruchy dziecka w 25 tygodniu i kolejnych są głównie następstwem zdenerwowania przyszłej mamy, to jedynym sensownym rozwiązaniem jest próba uspokojenia swoich nerwów. Warto zadbać o swój dobrostan psychiczny i na co dzień zadbać o odrobinę relaksu w najbardziej ulubionej formie, ale i starać się unikać stresujących sytuacji, które wyprowadzają z równowagi. Nie bez powodu mówi się, że ''szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko'', o czym należy pamiętać jeszcze w trakcie trwania ciąży, gdy maluszek odczuwa jej każdy stan emocjonalny.

 

 • -Nie zapominajmy też o tym, że dzieci już w łonie matki słyszą przeróżne dźwięki. Mogą wystraszyć się krzyków, głośnego alarmu lub nawet odgłosu robota kuchennego, na które zareaguje większą ruchliwością niż zazwyczaj. Ale i też uspokajający ton głosu mamy może sprawić, że pociecha w brzuchu przestanie ruszać się gwałtownie. W dodatku warto postawić na słuchanie w ciąży odprężającej i przede wszystkim wyciszającej silne emocje muzyki. Tym bardziej, że przeprowadzone dotychczas liczne badania potwierdzają jej pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego płodu. Jednakże o wiele lepiej jest wybrać klasyczną muzykę, najlepiej Mozarta, która nie tylko potrafi wspaniale uspokoić ruchliwe dziecko, ale nawet i je uszczęśliwia! Natomiast na jakiś czas dobrze jest zrezygnować ze zbyt pobudzających utworów muzycznych jak rock czy heavy – metal, które mogą spowodować za bardzo intensywne ruchy dziecka w 35 tygodniu ciąży i wcześniejszych.

 

Na koniec warto też wspomnieć o tym, że ruchliwe dziecko w brzuchu niekoniecznie oznacza, że z maluszkiem dzieje się coś złego. Zwłaszcza gdy przyszła mama dba o siebie i prowadzi zdrowy tryb życia. Nie zapominajmy, że wiele zależy też od charakteru bobasa, ponieważ już na etapie ciąży można zauważyć, że niektóre maleństwa są spokojniejsze, ale i mogą być bardziej żywiołowe, czego objawem są intensywniejsze ruchy dziecka w brzuchu.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.